şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
  • ısrarla bir alan parker polisiyesi olarak hatırladığım angel heart, karanlık, gore sahneleri yerine, özellikle dış çekimlerde kadrajı dolduran dev gökyüzü ile yer etti aklımda.
    yılların "özel dedektif" hikayesine allahı kitabı karıştırıp cehennem tasviri yapan yönetmen kuşkusuz ki başarılı olmuştur, en azından hikayenin karmaşık kurgusuna rağmen her izleyenin aklında imgeleriyle yer etmiş, yönetmen efendi, asansördü, vantilatördü, buzdolabıydı, işte tam da bu objeleri cehenneminin en ürkütücü zebanileri olarak kullanmıştır.

    filmde baştan sona bir görünüp bir kaybolan dini imgeleri de unutmamak gerek; evangelist -şimdinin televangelisti- hıristiyanlardan voodo ayinlerine, ürkütücü rahibelerden silah zulası incillere, temelde filmin en çok tekrar eden öğesi dindir, hatta şeytanın ta kendisidir kardeşlerim! o ki, kanınıza girer, aklınızı çeler...neyse.

    siyasi polisiye, dönem polisiyesi, hard boiled, espionage, forensic diyoruz ya, iddiam şu ki, "angel heart" da dini polisiyenin mihenk taşıdır. haleluja kardeşlerim.
76 entry daha