şükela:  tümü | bugün soru sor
9 entry daha
 • plaza insanlarının kullandığı dile ait yaygın bir kalıptır. kurumsal kültüre dair herşeyden nefret ederim ama bu kalıbı kullananlara duyduğum tiksinti nefretimin önüne geçiyor.

  bu yeni yıl ile birlikte internet bankacılığını kullanabilmek için şifrematik denen zamazingo gerekli biliyorsunuz. şirketin banka ile olan işlerinin bir kısmını da ben yürüttüğüm için geçenlerde bir anda şöyle bir telefon aldım:

  - "alo?"
  - "alo fataliyev bey merhaba, ben citibank'tan john leshiba moshoeu* nasılsınız?
  - "iyiyiz..."
  - "şimdi biliyorsunuz bu yeni yılla birlikte internet şubesine girişte şifrematik kullanıyor olacaksınız* blablablablablablabla (mevzuatı özetleyen bir tirad) cihaz elinize ulaştı mı?
  - "evet?"
  - "güzel,* ben yeni pin'inizi aktive ettikten sonra size tekrar geri dönüş yapıyor olacağım. bu aktivasyondan sonra birlikte yeni şubemize giriş için gerekli işlemleri yapıyor olacağız..

  ..............

  ...ya arkadaşlar ben yapamayacağım. yaşadığımı anlatmam için yazdığım bu entry'nin öyle uzun olması gerekiyor ki... fakat ne bunun için gerekli enerjiye sahibim, ne de böyle sikimsonik bir konu hakkında bu kadar uzun yazma şevkine. ama şu kadarını söyleyebilirim, karşımdaki kurumsal hıyar ağası hemen her yüklemini x'iyor olacağız kalıbını kullanarak oluşturdu. beni türkçe'den soğuttu.

  ha bir de turkcell ile çalışan bir arkadaşım var, kendisi bu kalıp için "bunu kullanmak bizim şirkette bir gelenek." demişti gerinerek. onur senin de kalıbını sikeyim oğlum.
47 entry daha