şükela:  tümü | bugün
36 entry daha
  • pek üstünde durulmaz ama filmde türk ve doğu toplumlarına çok sert eleştiriler vardır.

    örneğin köyün muhtarı aynı zamanda memo'nun (kemal sunal) kayınpederi olan kişi (ahmet açan), filmin sonlarında ağanın (ihsan yüce) düğününde, ağanın kendi damadı olan memo'ya puşt demesine kahkahalarla güler. çünkü ağaya yaranmak istemektedir.

    ayrıca köylüler (öğretmen dahil) çıkarları o an için nasıl gerektiriyorsa o tarafa geçmektedirler. ağanın yanında memo için "puştun teki çıkmıştır." derler. birkaç dakika sonra memo paraları ağanın suratına çarpınca da ağaya efelenmeye başlayıp ters ters bakarlar. işlerine geldiği zaman da eşkiyaya yağ çekerler. elebaşları, çığırtkanları da dönekliğin en önde gideni olan çoban ali'dir.

    türk halkı da yıllardır bir umut yeni kurulan bir partiyi büyük ümitlerle iktidar yapar. çoğunluk o yöndedir. o partiye oy verse de her ihtimale karşı bunu belli etmek istemez. bir süre sonra, zamanında iktidara getirdiği partiden kurtulmak için bir başka umutla topluca yepyeni bir partiye yönelir.

    ayrıca sülo (şener şen) paraları şehirde kadınlarla yerken ayşo'yu (ayşen gruda) düşünmez de, ayşo ağa ile evleneceği zaman namusuna düşkün olur.
62 entry daha