şükela:  tümü | bugün
59 entry daha
 • uzun kuyruğu, yuvarlakça da bir başı olan garip bir mahlukattır.

  gebeliğe neden olacak spermin işi gerçekten çok zordur. rahim ağzından içeri giren sperm, fallop tüplerinde yüzerken (daha doğrusu süratle süzülürken); yumurtalıktan çıkmış, aylık inişini yapan bir yumurtaya rastlar veya rastlamaz.. işte bütün mesele buradadır.

  diyelim ki rastladı, işte o vakit kızılca kıyamet kopar. sperm ve dostları; yumurtaya bir bombardıman başlatır ve kuyruklarını sallaya sallaya içine girmeye çalışırlar.

  diyelim ki başardı ve içeri girdi, o zaman akan sular durulur, yumurta duvarı bir anda sertleşir, diğer spermler içeri giremez; ve dostumuza, “ulan biz seni dışarıda bulmaz mıyız süt çocuğu!” der gibi bakarlar.

  bu sinirli arkadaşlar en fazla – o da muhteşem koşullar oluşursa – yedi sekiz (7 – 8) saat daha orada takılıp, ölürler. sperm bu süreçte yumurta ile birleşmektedir.

  sperm artık yumurta çekirdeğinin bir parçasıdır, yumurtanın esas sahibi bu durumdan “gebelik” veya “bir daha mı tövbe!” diye söz eder..

  pipiden çıkıştan, yumurta hücresi ile içli dışlı olmaya kadar geçen süre maksimum (en fazla) sekiz saat (460 dakika) sürer. bu birleşmeye yerine ve zamanına göre “döllenme” veya “çocuğu koymak” da denir.

  dostumuz gibi y kromozomu taşıyan spermler erkek, gülben ergen gibi x kromozomu taşıyan spermler ise kız çocuk meydana getirirler.

  çocuğun cinsi, spermler arasındaki mücadeleye göre belirlenir. kuyruğunu hızlı ve kuvvetli sallayan kazanır, farklı renkler dostça mücadele eder.
  aslına bakılırsa dostumuz sperm gibi tiplerin bir çocuk oluşturması pek çok şeyin aynı anda var olmasına bağlıdır.

  yumurta aşağı inerken sperm, fallop tüpünde olmalıdır. yumurta olgun, sperm canlı ve istekli olmalıdır. bir kadın üreme dönemi boyunca yalnızca 400 olgun yumurta üretir (tavuklarla karşılaştırılınca durum içler acısıdır). her bir ay içerisinde yumurtanın döllenme olasılığı bulunan on iki ila yirmi dört (12 ila 24) saat arasında bir müddet vardır.

  kısacası gebe kalmak belli koşulların oluşmasına bağlıdır ve olasılık çok da yüksek değildir.

  tabi bu olasılığın düşüklüğünün cesaretlendirdiği erkeklerin görüşlerini, bir de; güçlü kuvvetli bir babaya sahip sevgililerinin ailesine, olayın nasıl olduğunu anlatırken almakta sonsuz fayda vardır..

  yorumumun sonuna yaklaştığım şu dönemlerde dostumuzdan bir alıntı ile finiş çizgisinden geçmek isterim;

  “…
  sperm olmanın bir diğer kötü tarafı da, pipiden çıkarken ne ile karşılaşacağını asla bilmiyor oluşunuzdur. kaderiniz tamamen pipi sahibinin elindedir. (buradaki “elindedir” kelimesi, bazen mecaz, çoğu kez gerçek anlamıyla kullanılmaktadır). nice arkadaşımın, klozette, şu pipiye takılan poşetlerde veya kulak burun boğaz yollarında sonlanan hikayelerini içim acıyarak dinlemişimdir. tüm bunlara rağmen, hepsine seslenebilsem şunu demek isterim; dünya’nın tüm spermleri, yumurtayla birleşin.. birleşin de görün ebenizinkini!”

  ( menşe )
85 entry daha