şükela:  tümü | bugün
  • uzunyayla bölgesi 1864'deki büyük ve korkunç kafkas sürgününden sonra anadolu'ya göçen çerkesler'in yoğun olarak yerleştirildiği , sivas-şarkışla ve kayseri-pınarbaşı arasında yer alan oldukça geniş ve düz bir platodur. bu platoda genelde buğday, arpa, çavdar yetiştirilir. kara tipi iklimin (yazlar kurak ve sıcak, kışlar çok soğuk) gerçekten burası için düşünülmüş olduğu izlenimine kapılabilirsiniz. yazın bile gece ve gündüz sıcaklık farkı 25 dereceyi bulmaktadır. zamantı suyu çevresindeki kısmen alüvyal olan bölgelerde pancar, patates, mısır, ayçiçeği, nohut, vişne, elma, armut gibi sebze/meyve yetiştirilmektedir.

    uzunyayla'da küçükbaş hayvancılık oldukça rağbet görmektedir ve karaman tipi koyun yetiştirilmektedir. alabalık yetiştiriciliği 1995-2000 arasında rağbet görmüş ve şu an uzunyayla'da bir çok alabalık çiftliği bulunmaktadır.

    eskiden uzunyayla , atlarıyla ün yapmış bir bölge idi. dağlık alanlarda oldukça kullanışlı olan ufak ve dayanıklı bir kafkas at ırkı olan "kabardey artları" ve geniş toynaklı, iri ve güçlü bir ırk olan "macar atları" çaprazlanarak üretilen "uzunyayla atları" osmanlı ordusunda top çekme, yük taşıma amacıyla kullanılmış yegane , rağbet gören at türü olmuştur. 30'lu yılların ortasına kadar uzunyayla atları ordu tarafından kullanılmış ve uzunyayla'daki halkın en büyük geçim kaynağı olmuştur.

    uzunyayla'daki yabanıl hayat pek zengin değildir. tilki, kurt, çakal, kartal , şahin, doğan gibi hayvanlar en sık görülenlerdir. arap ülkelerinden turist modunda gelen kaçakçılar şahin yakalayarak ülkelerine dönmektedir. bu şahinler zengin arap şeyhleri arasında oldukça rağbet görmekte ve avcılık amacıyla kullanılmaktadır.
12 entry daha
hesabın var mı? giriş yap