şükela:  tümü | bugün
41 entry daha
  • tarihte buraya ilk "akustiği inanılmaz hacı" diyen kimse allah cezasını verecek. dünyanın en iyi yorumcularını yokeden, performansı katleden akustiği ile müzik dinlemeyi imkansız hale getiren mekan. çok yankılanım=iyi akustik değildir. ama dinleyici artık nasıl coşkulu bir talepte bulunuyorsa festival'in neredeyse tümü burada yapılıyor. müzisyenler illallah dedikleri halde konserler başka yere alınamıyor. ya da "ben müziği değil yankıyı dinliyorum" diyen reverberasyon tiryakisi bir dinleyicimiz var da bilmiyoruz.

    zamanında piyotr anderzewski'nin piyano başından orkestrayı yönettiği bir konserinde, orkestra'nın piyanoyu duyamayıp salçaya dönmesi ve baş kemancının artık çalmayı bırakıp, millete yayla tempo vermekle uğraşması gibi acınası durumlar görmemizi sağlamıştır.

    akustik ile ucundan accık uğraşmış bir insan olarak, bulabildiğim tek çözüm tüm kilisenin duvarlarını halıfleks kaplamaktan geçiyor. böyleyken böyle. sen duvarlardan damper gibi dönen sesleri kesemiyorsan jordi savall'i getirmenin ne anlamı var hacı?..

    not: reverberasyonu bu tip içi boş, kubbeli, büyük taş yapılarda genelde olduğu gibi 5-6 saniye civarında seyir ettiğini sandığım mekanımızın akustik sağlaması için şuraya bakalım: (bkz: reverberasyon süresi/@trenchkot)
43 entry daha
hesabın var mı? giriş yap