şükela:  tümü | bugün
103 entry daha
 • filmle ilgili nacizane yorumlarım.

  --- spoiler ---

  film craig in yanındaki maymuna bilinç hakkında söyledikleri sözle başlıyor ve filmin ana mesajı filmin en başında veriliyor.

  "-maymun olduğun için ne kadar şanslısın bilemezsin
  -farkında olmak gerçekten çok büyük bir bela
  -düşünüyorum, hissediyorum ve acı çekiyorum"

  bilincin -ve kuklacı olmanın- verdiği acı ortaya konuyor böylece. düşünüyor, hissediyor ve acı çekiyoruz. film temel olarak kuklacılığı -ve getirdiği yükü- kaldıramayan insanların kukla olmaya özenişini konu aldığı söylenebilir.

  john malkovich olmak için girilen kapı ve ulaştığımız ekranın televizyon/medya oluğunu düşünürsek maxine nin herkese mavi boncuk dağıtan medya patronu olduğu fikrine ulaşabiliriz. para işlerini maxine nin yönetmesi, ruhsuzluğu ve -filmde birkaç kere addedildiği üzre- şeytanlığı maxine'nin popüler ve seviyesiz haber/program yapan medya imgesi olduğunu görebiliriz. ayrıca john malkovich kuklacılar yani seyirciler tarafından yönlendirilen kukladır fikri çok yanlış olmayacaktır. özel hayatı tüm seyircilerin önünde yaşanmaktadır. bu arada craig in john malkovich i kukla olarak oynattığı sahne sinema tarihine geçmeye adaydır, muhteşemdir.

  filmin etkileyiciliği burda ortaya çıkıyor. kuklacıların, yine kuklacılar tarafından yönlendirilen kukla olma isteği gözümüze sokuluyor. yöneten, bilinçli, hisseden olmak yerine yönetilen ve seyircileri etkileyen bir kukla olma isteği. magazinlerde gördüğümüz ve özendiğimiz kuklaların hayatlarına sahip olma isteği. kuklacılar kukla olmak için bedel ödeyedursun, kuklalar ise kendi bilinçleri ile hareket edememekten muzdarip.

  modern insanın içinde bulunduğu bu ironik ikilemi oldukça güzel bir şekilde ortaya koyuyor film.

  düşüncesini sınırlardan kurtarmış bilinçli insan için geliyor:

  " o son zinciri hiç kırmayacaktık hacı"

  --- spoiler ---
68 entry daha