şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • başkanlık dönemi başarısız olarak kabul edilen bir başkandır. ülke iç savaş sonrası yaralarını sarmaya uğraşırken savaşın faturasını güneye bindirmekle itham edilmiştir.

  kendisi de zaten bir yazıhane işi olan başkanlığı sevmezmiş. her fırsatta willard otel'in kaçıp viski-puro yaparmış. başkanın burada çok zaman geçirdiğini farkeden bir takım vatandaşlar, maruzatlarını burada başkana doğrudan iletme fırsatı bulurlarmış. otelin lobisinde yapılan bu eylem zamanla düzenli hale gelmiş. buradan da bugün bildiğimiz anlamda lobicilik kavramı ortaya çıkmıştır.

  asker olarak verilen kayıplara aldırış etmeksizin aldığı görevleri yerine getirmesiyle öne çıkmıştır. en büyük başarılarından biri mississippi vadisi'ndeki konfederasyon kalelerini birer birer ele geçirmesidir. bu kalelerden en ünlüsü uzun bir kuşatma sonunda ele geçirilen vicksburg'dur. vicksburg hem güneylileri ikinci kez kuzeyi istila etmeye zorladığı için, hem de mississippi üzerindeki birlik hakimiyetini tamamlayarak konfederasyon topraklarının ikiye bölünmesine neden olduğu için amerikan iç savaşı'nın gidişini etkilemiştir.

  grant'in sıklıkla kafasına göre hareket etmesinden, çok içmesinden ve askerlerin hayatlarını kaybetmesine pek aldırış etmemesinden hoşnut olmayan üst düzey birlik generalleri abraham lincoln'e birçok kez grant'in görevden alınması için baskı yapmıştır. lincoln ise "bu adamı harcayamam. adam savaşmasını biliyor" diyerek arka çıkmıştır. zaten gettysburg meydan savaşı'ndan sonra doğudaki birlik ordusunun başına geçirmiştir.

  kendisinden önceki generallerden farkı, daha önce yenilen generaller konfederasyon'a kaybettikleri her çarpışmadan sonra risk almadan geri dönerek kayıpları takviye etmeye çalışırken, geri dönmek yerine lee'nin kuzey virginia ordusu'nu peşine takarak konferasyon başkenti richmond'a doğru inatla ve kayıplara aldırış etmeden ilerlemesidir. lee'nin grant'i takip etmek için terkederek boşalttığı yerleri, sanayisi ve nüfusu ile sürekli olarak yeni askerleri sahaya sürmeyi başaran birlik güçleri doldurarak, konfederasyon için sonu başlatmışlardır.

  appomatox'ta lee'yi teslim almıştır. fiilen amerikan iç savaşı'nı bitiren iki büyük generalden biridir.

  diğeri:
  (bkz: william tecumseh sherman)

  aslında adı hiram imiş. west point'e yazılırken nüfus memuru adını ulysses simpson olarak kaydetmiştir o da bozmamıştır. yakın arkadaşları kendisine "sam" derken, iç savaş'taki lakabı adlarının baş harflerinden ve kuşattığı kalelerden kayıtsız şartsız ve hemen teslim olmalarını istediği için "unconditionnal surrender grant"miş.

  yankee doodle'dan başka şarkı bilmez ve sevmezmiş.
8 entry daha