şükela:  tümü | bugün soru sor
22 entry daha
 • index ve match fonksiyonlarını iç içe kullanmayı öğrenene kadar excel'in en şahane fonksiyonu gibi görüyorsunuz bunu. oysa index + match'e alıştıktan sonra vlookup gereksiz ve yetersiz kalıyor. sütun saydırmak, araya sütun sokarsam nolacak acaba tedirginlikleri filan.. hepsi gidiyor.

  diyelim ki ana tabloda ilk sütunumuz tarih verisi olsun, diğer sütunlar da birtakım ürünleri temsil etsinler. yani tablomuz her satırda belli bir tarihteki bütün ürünlerin stok değerlerini veriyor olsun.
  bu tablodan istediğimiz bazı tarihlerde, istediğimiz bazı ürünlerin değerlerini getirecek formülasyonu vlookup yerine index-match kullanarak yapmak isteyelim. yani mesela vlookup kullanırken x'inci ürün hangi kolondaydı ya diye saydırmak yerine, doğrudan o ürünün adını belirteceğimiz bir formül kuralım ki araya sütun girerse filan, formülümüz yine de doğru ürünün kolonuna gitsin.

  vlookup yerine index ve match'in başlangıçta karışık gibi gelecek olan kullanımı şu şekilde:

  öncelikle, index komutunun mantığı
  index(aranacak bütün alan yani ana tablo, istenen satır numarası, istenen sütun numarası)
  şimdi satır ve sütun numaralarını , match ile bulduralım. şöyle olacak
  index(aranacak bütün alan yani ana tablo, match(istenen tarih, tarihlerin bulunduğu kolon vektörü,0), match(istenen ürün, ürünlerin bulunduğu satır vektörü,0))
  yani kolayca, şu satır ve şu sütun anahtarlarının kesiştiği yerdeki bilgiyi al diyebiliyoruz bu şekilde. evet tabii ki ürün anahtarının unique olması lazım.
53 entry daha