şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
  • böyle bir durumdan bahsedilemez. sünnet ile din arasında hiç bir bağlantı kurmadan salt tıbbi yönden olaya bakılmalıdır. sünnet'in faydaları ile ilgili bir çok tıbbi veri vardır ve bunlar dogmatik şeyler degil, kanıta dayalı tıbbın parçalarıdır. tabi ki her tıbbi girişimde olduğu gibi sünnette de meydana gelebilecek komplikasyonlar veya doktor hataları vardır. zaten kişinin karşılaşabileceği bu gibi durumlar tıbbi işlem yapılmadan önce kendisine veya ailesine anlatılarak kendilerinin rızası alınır*.
    sünnetin faydalarından sadece bir tanesinden bahsedecek olursak; tüm dünya da kadınlarda ikinci sıklıkta görülen kanser olan serviks kanseri'nin ülkemizde dünya geneline göre çok daha az oranda görülmesinin ana sebeplerinden biri türk erkeklerinin çok büyük oranda sünnetli olmalarıdır. bunun sebebi ise serviks kanserinin yüzde yüz etkeni olan insan papilloma virusu'nun* sünnetsiz olan penis başında kendisinin üremesine ve konaklamasına çok uygun bir ortam bulup üremisidir, böylelikle erkeğin cinsel partnerine bu virusu bulaştırmasının şansı çok çok daha fazla oluyor.

    edit: bu bilgiler cami imamının vesveseleri değil, tıbbi literatürde geçen kanıtlanmış bilimsel gerçekler olmasına rağmen zamanın ötesine yollayan arkadaşlara teşekkür ederim.
22 entry daha