şükela:  tümü | bugün
24 entry daha
  • rap müziğe olmasa da rapçi takımının büyük bölümüne neden ifrit olduğumu gösteren zırva.

    bu rapçi tayfasında aşırı derecede rahatsız edici bir delusions of grandeur durumları var. kendilerininin ve yaptıkları müziklerin daha yüce bir ereğe hizmet ettiğini falan sanıyorlar. böyle bir popüler kültürü karşıma alayım, giydireyim, geçireyim hevesleri var. ama bu hevese sahip hemen herkes gibi marjinalleşmeye çalışırken tektipleşme, eleştirdiği kültürün bir parçası haline geldiğini görememe, siklenmediğini kabullenememe sorunları var. bakıyorsun popçuları dinleyen "binlerce genç paçoz"dan bahsediyor ama fan klüpleri vs. muhtelif yerlerden sagopa fanlarının genel profilini çıkarsan paçoz bile denemeyecek tonla tip çıkacaktır. "imaj makerları" falan yerdiklerini görünce insan bu adamların "evrensel 8 beden büyük rap giyim tarzı"nın dışına çıkmasını bekliyor. ama yok. tophane rıhtımında domaltıp sikmeyi düşündüğü adamlardan kafa olarak zerre farkı yok. öteki kot, beyaz gömlek, güneş gözlüğü takıp ufka bakarak poz veriyor albüm kapağında, bu da şişme yatak gibi montunun içinden ellerini serkül gibi yapıp rapçi raconları keserek... yoo, yoooğğğ.

    bi de bu genç osmanlarda "rapimi" diye başlayan cümle modası var ki bitiyorum. yok rapime pranga taktılar, yok rapimi vurdular, yok rapimi kestiler. yavrucum, seni ipleyen kim? seni takan kim? sen rap yapsan nooğlur, yapmasan nooğğlur? kim niye pranga taksın senin sikindirik rapine? bu dünyadaki hacmin halının üzerinde lego oynayan çocuktan daha mı büyük?

    gerçi işbu şarkıda neden kendilerini bukkadar büyük gördükleri ve nerede yanıldıkları açık ve seçik bir şekilde görülüyor. diyor ki "boş bir eylem susmak, konuşmakla varılır hedefeğğğğ." hae, huyunu suyunu bilmediğin pezevenklere de mi? konuşmakla kim varmış lan hedefe? laf, peynir, gemi, yürümek? popçulardaki cıvık aşk temasının müadili olarak kullanılan boş sistem karşıtlığı, mühaliflik temalarıyla mı varılacak hedefe? kimin götünü sikmiş bakim ticari işler?

    hadi takın kapşonları, dağılın şimdi.
12 entry daha