şükela:  tümü | bugün
34 entry daha
  • varlığı en genel anlamıyla şu üç koşula bağlı olan akış türüdür:

    - birbirinin tekrarı şeklinde olmayan ve fakat sürekli var olan düzensizlikler (disorder): örneğin hız profilleri. akış görüntüleme yapıldığında anlık hız profillerinin birbirlerinin aynısı olmadığı (yani tekrarlanamadığı), ancak bu hız profillerinin zamana göre ortalamalarının aynı koşullardaki farklı deneyler için hemen hemen aynı olduğu gözlenir. bundan dolayı kimi dayılar türbülansın gelişigüzel (random) bir süreç olduğu fikrine karşı çıkarlar.

    - karışım (mixing): laminar akışta akışkan tabakalar halinde hareket eder. örneğin x yönünde hareket eden laminar bir akışta y ve z yönlerinde momentum transferi gerçekleşmez. türbülansta ise durum bu kadar basit değildir. akışkanın ana doğrultusu x yönü olmakla birlikte diğer yönlere de şöyle bir uğrar. tabaka olayının içine edilir vs.

    - vorticity: üç boyutta da düzensiz olarak var olması gereken bir zımbırtı. varlığında akışımız rotasyonel (rotational) olur ki, diferansiyel akışkan partikülünün kıçının ayrı, başının ayrı hızlarda gittiğini gösterir.
88 entry daha

hesabın var mı? giriş yap