şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • hamileyken okunduğunda "şahane" geliyor önerdiği şeyler. "lan, yaparım bunları ben, şeker gibi çocuğum olur, hayat da bayram olur" diyor insan.

  sonra vakit geçiyor, bebek geliyor.
  treysi teyzenin önerdiklerini uygulamaya çalışırken el elde baş başta kaldığını farkediyor insan.

  "şunu yapacaksın, bunu yapmayacaksın" yazmış teyzem kitabında.
  tamam da ablacım, yapmam gerekeni nasıl yapacağımı, yapmamam gerekenden nasıl uzak duracağımı anlatmamışsın ki sen.
  altı temiz, karnı tok, gazı çıkıksa çocuğun, fazla elleşme bırak takılsın yazmışsın da, hal öyleyken bile katıla katıla ağlıyor benim kızım. n'olcak şimdi müdür? bırakayım mi öyle?

  memede uyumayacak bebek yazmışsın. e uyuyor anacım. ayağını çimdikleyin, üstünü çıkartın, uyandırın demişsin. e yapıyorum bunları, gene uyuyor.
  "uyanmazsa dik tutun, oyuncak bebek gibi gözlerini mutttlaka açacaktır" demişsin, e benimki gözünü gene açmıyor.

  bebek ağlıyorsa, kucağınıza alın, sırtına pıt pıt vurun, eşzamanlı olarak "şşş" deyin, yenidoğanlar aynı anda üç farklı şeye dikkatlerini veremeyecekleri için ağlamayı keseceklerdir demişsin... ben yarım saat kıçımı yırtıyorum şşş diye, sırta da pat pat yapıyorum. ama benimki gayet üçüncü şeye de konsantre olabiliyor, cayır cayır ağlamayı beceriyor.

  her memeden en azından 10 dakika emecek demişsin. benimki tek memeden 5 dk çekip bırakıyor. 3 saatten fazla emmezse kan şekeri düşer demişsin. e benimki bu süreyi de aşıyor.

  sana göre açlıktan şeker komasına girmesi gereken, ilk günlerde mutlak surette sarılık geçirmiş, kitabi tüm bilgilere ters düşen anormal bir çocuğum var benim...
  "bugüne dek binlerce bebekle çalıştım, yola getiremediğim olmadı, bebek sorunluysa ana babasının hatasıdır" yazmışsın ya, allah rahmet eylesin göçüp de gitmişsin ama mezarından çıkartıp iki çift laf edesim ya da son beş saattir kesintisiz ağlayan cadı kızımı kucağına veresim geliyor.

  velhasıl hamilelikte okuduğum onca kitabı, treysi hanımın süper tavsiyeleri dahil aldığım her bir öğüdü ateşe atıp yakasım geliyor şu an. nasılsa bizim kızda bir halta yaramadı okuyup öğrendiklerim, en azından kitaplar bir işe yarar, bu vesileyle ısınma ihtiyacımız karşılanır.
8 entry daha