şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
  • dünyanın ilk labirenti kral minos tarafından yaptırılmış.
    söylenceye göre girit kralı minos’un büyük oğlu atina kentine yaptığı bir ziyaret sırasında ölmüştü. kral minos buna çok kızdı ve atina’yı işgal etti. atina kralı aegeus teslim oldu ve kenti yıkılmaktan kurtarmak için minos’un bütün şartlarını kabul etti. bu şartlarda her dokuz yılda bir yedi kız ve yedi oğlan olmak üzere on dört genç girit’e gönderileceklerdi. bu çocukları kötü bir son bekliyordu. gençler minator’ ü yem olacaklardı. minator çok korkunç bir yaratıktı, yarı insan yarı boğa görünümündeydi. kral minos bu yaratığı dedalus’a yaptırdığı labirentin ortasına koymuştu.
    atina kralı aegeus’ un oğlu thesus bu durumdan rahatsızdı. girit’ e gidecek gençlerin arasına katılacaktı ve canavarı öldürmeyi düşünüyordu. girit’ e gidecek gemi yas belirtisi olarak kara yelken takmışlardı. eğer kara yelken takılı gelirlerse thesus öldü, yok eğer ak yelken takarlarsa thesus boğayı öldürdü anlamına gelecekti.
    kurbanlık gençler saygın konuklar gibi ağırlandılar. onlar için bir şölen bile düzenlendi, tık başta herkes acıyordu bu gençlere ama bir de aşk doğdu bu şölende. kral minos’ un kızı aridne thesus’a aşık olmuştu. onunla konuştu anlaştı. kızın bir şartı vardı. thesus minator'u öldürürse kendisiyle evlenecekti. thesus’ ü bir yumak verdi. yumak bir ucundan da kendi tuttu. sonuçta labirentin merkezine ulaştı ve minator’u öldürdü.
34 entry daha