şükela:  tümü | bugün
23 entry daha
  • michelangelo'nun bu şaheserinin kusursuzlukla özdeşleştirilmesinin asıl sebebi aslen heykelde binbir kusur olmasından kaynaklanıyor desek yanlış konuşmuş olmayız.

    en başta alçı maket olmadan yapmıştır michelangelo bu heykeli. yani bir örnek kullanmadan, bildiğin mermer bloktan bir insan bedeni çıkarmıştır ince ince işleyerek. bu gerçi michelangelo'nun alamet-i farikası, sadece davut heykeli'ne özgü bir yöntem değil. kalıpsız heykel yontmayı hakkıyla becerebilmek için yapmak istediği heykeli hayalinde su dolu bir küvete yerleştirip küvetin tıpasını çektiğinde suyun alçalmasıyla birlikte ortaya çıkan bölgeleri sırasıyla kafasında canlandırır, sonra bu bölgeleri aynı sırayla blokta ortaya çıkarırmış michelangelo.

    davut'un yontulduğu mermer blok orta kalitede, lekeli ve öncesinde başka heykeltraşların yontacağım diye mundar edip ortada bıraktığı bir blok. michelangelo'nun ustalığını konuşturduğu kısım da burası. michelangelo -literally- artistlik yapıp bu belalı bloğu yontma görevini üstüne alıyor. ve sonunda malzemeden gelen binbir kusura rağmen kusursuz bir eser çıkarıyor ortaya.

    heykelde ilk bakışta heykel sanatından hiç anlamayan birinin bile gözünden kaçmayacak oran hataları var. en belirgin örneği de eller ve baş kısmı. ama aslında bu orantısızlık, heykelin başta floransa katedrali'nin dış cephesinde 30 metre yükseğe yerleştirilmek için yapılmış olmasından kaynaklanıyor. davut'un ellerini uzak mesafeden de görünür kılmaya çalışmış michelangelo. bundan sebep, heykele yaklaşıp mümkün olduğunca aşağıdan yukarıya bakmayı tavsiye ediyor uzmanlar. sonra eldeki mermer bloğun önceden mundar edilmesi yüzünden ön cepheden bakıldığında sola doğru eğik durduğunu görürüz davut'un. bu eğiklik, davut'un ağırlık merkezinin ayak ucunun dışına çıkmasına sebep oluyormuş. michelangelo bu kusuru davut'un sağ bacağını bir kütüğe yaslayarak çözmüş.

    heykelin bugün floransa meydanı'nda sergileneni aslı değil kopyası. rivayet odur ki** halen görev başında akp'li bir belediye başkanı ve pek muhterem eşleri bir floransa gezisinde davut'un bu cıbıl halini görünce çığlık çığlığa gözlerini elleriyle kapatıp ''iyi ki çoluk çocuğu getirmemişiz, bu davut peygamber'e yapılmış en büyük hakarettir.'' diye floransa meydanı'nı birbirine katmışlar. rönesans hümanistleri (bkz: hümanizm) bu olay üzerine mezarlarında dört dönmüş diyollar. hayır ben floransa entelijansiyasının yalancısıyım.*
37 entry daha