şükela:  tümü | bugün
 • sistem 2 parçadan oluşuyor kaloriferinizin üzerine takılan, kaloriferden yayılan ısıyı ve odanın o anki sıcaklığını ölçen ve bu verilere dayanarak o petek üzerinden kaç kalorilik enerji harcadığınızı sürekli kaydeden elektronik bir cihaz. ve gene kalorifer vanasının yerine takılan termostatik bir vana.

  termostatik vana sayesinde oda ısısı 15 ile 30 derece arasına set edilebiliyor. ısınma sürecinde her odadaki 1 derecelik düşüşü %6 enerji tasarrufu demek. özetle bir odayı 30-32 derecelerde tutmaktansa 25-27 derecede tutmak arasında %30 fark var. sistem yapısı gereği daireler arası ısı kaçaklarını da dikkate almış durumda. ortak kullanımda yakıt giderinin belli bir bölümünü zorunlu olarak eşit oranda paylaştırıyor. ayrıca uyanıklık edip kaloriferleri tamamen kapatmak ve bu sayede alttaki, üstteki daireler aracılığı ile ısınmak yasak.

  kalorifer peteklerinin üzerindeki cihazın içinde ufak bir kablosuz haberkeşme sistemi bulunuyor. her ay görevliler apartmana gelerek daireye girilmesine gerek olmadan kablosuz olarak sayaçları okuyor ve apartman yönetimine rapor veriyor.

  sistemin şimdilik maliyetleri petek başı 35-45 euro arası değişiyor.

  ayrıca : (bkz: heat cost allocator)

  ve resmi gazetede yayımlanan enerji verimliliği yasası : http://mevzuat.dpt.gov.tr/kanun/5627.htm
52 entry daha