şükela:  tümü | bugün
26 entry daha
 • üst edit: dövmecinizin belirttiği şekilde ve eksiksiz olarak dövmenizin bakımını yapmayacaksanız, dövme yaptırmayın. gidin, işinize gücünüze bakın.

  ***

  profesyonel dövme stüdyosu olan biri olarak kendimce açıklamaya çalışacağım hususlardır.

  bilmeniz gereken ilk şey; dövme dini yönden abdeste engel değildir. fakat günah konusunda vücudun doğal görünüşünü bozduğundan ve dövme motifi işlenirken az da olsa can yaktığından mekruh (yanlış bilgi vermek istemediğimden alo fetva hattının numarası şuradadır, 0212 512 23 20) sayılmıştır. mekruhsa dini açıklama olarak, yapılması günah olmayan yapılmaması öngörülen bir hükümdür.
  bunun dışında dikkat edilmesi gereken diğer konular şunlardır;

  dövmenin işleneceği stüdyo:

  -sağlık bakanlığı kriterlerine göre dövme yapılacak yerin zemini kesinlikle sterilizasyona uygun olmalıdır.
  -bunun dışında motif işlenirken kullanılan her iğne kesinlikle müşterinin gözü önünde açılmalı, işlem bittikten sonra iğnenin sharps konteynırlarda biriktirilerek kutu 3/4 dolduğunda bir hastane ya da hastane atıklarını imha eden bir firmayla anlaşılarak yok edilmesi gerekmektedir. çöpe bile atılamayacak kadar ciddi risk taşır. hıv, aids hepatit b, hepatit c gibi bir çok bulaşıcı hastalığa neden olabilir yada bakteri yoluyla bulaşan. ölümcül bir risk başkasına batması yani.
  -dövme makinası ve makina başlıkları kesinlikle steril olmalı, bu sterilliği sağlamak için de sterilizasyon cihazlarından bulundurulmalıdır.
  -dövme yapan kişi kesinlikle işlem esnasında pudralı latex eldiven takmalı, her alete ve iğneye o eldivenlerle dokunmalıdır. zira hem dövme yaptıran kişideki bilinmeyen bir hastalığın hem de işlem uygulayan kişiden bulaşabilecek hastalıkların (olası) önüne geçilmelidir.
  -dövme yapılırken batikon ve su karışımlı solüsyonla deri rahatlatılmalı. kesinlikle ve kesinlikle her iğne darbesinden önce işlem yapılacak yere vazelin sürülmelidir.

  şekil veya motif seçimi:

  -asla ve asla bir anlık heyecanla kafaya takılmış şekilde diretilmemeli.. dövmeci ile birebir görüşülüp bu konuda ortak bir yol bulunmalıdır..
  -motifin işleneceği yerin seçimine özen gösterilmeli, reklamdan ziyade daha çok kişiye özel bir bölge tercih edilmelidir.
  -el, boyun ve yüz en riskli (görüntü açısından) bölgelerden olduğundan, bir dövmeyle hayat boyu yaşamanın riskinin bilincinde olunmalı. genelde bu bölgelerden kaçınılmalıdır..
  -dövme motifini işleyecek kişinin özel yetenekleri yeterliyse tek seferlik özel çizim yaptırılmalı ve o işlenilmelidir.

  dövme yapımı ve bakımı:

  -sağlıklı bir işçilik için motifin ebatı büyük değilse tek seansta işlem uygulanmalı, tek seansta işlenemeyecek motifler içinse 2 veya daha fazla seanslar tercih edilmelidir.
  -motif işlenmeden önce dövme sanatçısının eski işçilikleri birebir görsel ve görüntülü argümanlarla tetkik edilmeli, ne tarz bir işçiliği hakkında ön bilgi alınmalıdır.
  -dövme yaptırılırken asla kıpırdanmamalı, kan şekerinin düşmesi ihtimaline karşın tatlı takviyesi ile bu durum halledilmelidir.
  -olası bir can yanmasının anlık tepkisinin hata yapmaya ortam oluşturacağından dövmeciye sesli uyarı gönderilmeli, işlem esnasında çizim yanlışı yapılmamasının önüne geçilmelidir.
  -işlem bittikten sonra işlem yapılan bölge temizlenip beyaz vazelin sürüldükten sonra en aşağı yarım saat jelatinle kapatılmalı, olası bir boya atmasının önüne geçilmelidir.
  -yaklaşık bir hafta boyunca günde en aşağı 4-5 kez antibiyotik kremler sürülmeli (teramisin ve bepanten/bepanten plus gibi) banyo yapılacağı zaman da motif işlenen kısım vazelinle tamamen kapatılarak o bölgeye suyun geçmesi engellenmelidir.
  -dövme yapılan bölgenin iyileştirilmesi esnasında hiçbir şekilde güneşten özel bir sakınma yoluna gidilmemeli, buna karşın yağmurdan kesinlikle kaçınılmalıdır.
  -işlem yapılan bölge iyileşme aşamasına geçtiğinde olası bir kaşınma durumunda asla işlem yapılan bölge kaşınmamalı, o bölgedeki olası kabukvari deri kaldırılmamalıdır.

  ***

  neticede dövme bir sanattır. tenin tuvale dönüştüğü, sanatın bedene işlendiği bir sanat. ta tercih aşamasından tutun da yapım ve bakım aşamasına kadar çok basit tavsiyelerin uygulanması neticesinde her dövme sevdalısı kişi güzel bir dövme motifine sahip olabilir.

  (bkz: ekşi tattoo & piercing)
74 entry daha

hesabın var mı? giriş yap