şükela:  tümü | bugün
 • bir hürriyet bombası.

  http://www.hurriyet.com.tr/…em/15443329.asp?gid=373

  "balıkesir'in burhaniye ilçesi'nde oturan 30 yaşındaki tayfun tuzcu, van yüzüncü yıl üniversitesi sosyal bilgiler öğretmenliği'nden 2 yıl önce mezun oldu. okulu bitirip öğretmen olmanın hayalini kuran tuzcu, 3 kez girdiği kpss'de yeterli puanı alamayınca işkur'a başvurdu, kurum ona ilköğretimi bitirdiği okulda hademe olarak iş buldu. tuzcu, ‘6 ay hademe olarak çalıştım. tuvalet temizledim, paspas yaptım, camları sildim. işin kötü tarafı 6 ay sonra yine işsiz kaldım. yani kadrolu hademe bile olamadım’ dedi."

  ...

  gerçekten komik bir memlekette yaşıyoruz.

  sevgili tayfun tuzcu,

  ben zat-ı âlinizin biraz ufkunu açayım; sizin normal şartlar altında zaten öğretmenlik yapmanız mümkün değil. devlet sırf kadro ve gelir kapısı olarak, normalde olmayacak yerlere üniversite açıyor, siz de üniversite sınavı sonucunda birşey başardığınız ilüzyonuna kapılarak gidip 4-5 sene, belki daha fazla, o okulda okuyorsunuz. öğrenci seçme sınavı'ndan o okulun puanını tutturabilmiş bir insanın, bir eğitimci olarak hayatını devam ettirebilmesi, hele hele ilkokul çağında çocuklara sosyal bilgiler gibi bir dersi okutması akla mantığa sığmıyor.

  şimdi "bu kadar okudum ettim, yaş da kemale erdi, devlet bana iş bulsun" mantığıyla gidip atatürk büstünün önünde poz vermişsiniz, iyi güzel.

  söylemleriniz de güzel, dershanedeki modern kölelik falan fişman... o çarkın esiri olmak istemiyorsunuz, ya da istemiş de olamamışsınız, beni çok enterese etmez.

  ancak beni enterese eden şöyle bir durum var;

  siz nasıl ki türkiye cumhuriyeti'nin sosyal devlet anlayışıyla sizi öğretmen olarak atamasını bekliyorsunuz; ben de aynı sosyal devlet anlayışına sığınarak türkiye cumhuriyeti devleti'nin sizin gibi üç kez girdiği kpss'den atanacak kadar puan dahi almayı başaramamış bir insana, benim ya da bir başkasının çocuğunu emanet etmemesini bekliyorum.

  ...

  kamuoyuna saygı ile duyurdum.
28 entry daha