14 entry daha
 • maddeler halinde kıyaslayalım.

  1) periyodik bakımlar :

  benzinli arabalarda servise 10.000 km'de bir gidersiniz. dizel arabalarda ise bu süre 15.000 km'dir. dizel arabaların bakımları geçmişte çok uçuk fiyatlarda dolaşıyordu ama son yıllarda bu fiyat aralığı git gide daraldı. gene de benzinli arabaya göre bakımı biraz maliyetli.

  benim gibi "sanayiiye ne kadar geç gidersem, o kadar iyi" anlayışına sahipseniz, dizel bu alanda daha avantajlıdır.

  2) kullanım :

  eğer ehliyeti yeni almış ya da araba sürme konusunda emekleme dönemindeyseniz, benzinli araba tavsiye olunur. dizel arabalar kullanıma bağlı sorunlar çıkarabilen arabalardır. o sebeple en azından devrinde kullanmayı öğrenene kadar benzinli araç kullanmanızda fayda vardır.

  3) yakıt tüketimi :

  her zaman dizel araba benzinli arabaya göre çok az yakar. eğer lpg olayına da karşıysanız ya da düşünmüyorsanız, benzinli araçla dizel arasında cüzdanda hissedilir ölçüde fark vardır. ülkedeki akaryakıt fiyatları düşünüldüğünde, önemli bir farktır bu.

  4) ikinci el alım satım :

  ikinci el alım satımda dizel arabalar benzinli arabalara göre çok daha rahat satılır. dizel arabaları elinizden çıkarmakta hiç zorlanmazsınız. üstüne bir de kilometresi çok düşük bir dizel aracı satmayı düşünüyorsanız, piyasasının çok üzerinde bir fiyata satabilirsiniz.

  şöyle örnek vereyim : 2007 model ford fiesta 80.000 km'de 18.000 tl civarında bir paraya araba pazarında rahatlıkla bulabilirsiniz. eğer elinizdeki aynı araç 30.000 km'de olursa, 21.000'e, en kötü 20.000 lira'ya satabilirsiniz.

  yalnız ikinci el dizel araç almak biraz zahmetlidir. genelde satılan arabaların bir çoğunun kilometreleri yüksektir ya da geçmişte oynanmıştır. o yüzden, ince eleyip sık dokumakta yarar vardır. bu da yorucudur.

  5) performans

  "benim için performans önemli değil, işe götürsün getirsin, yeter!" felsefesini ilke edinmiş olsanız bile, dizel arabaların performansını yolda hissedersiniz. eğer performansa önem veriyorsanız, hiç düşünmeyin bile. dizel araç iyidir, hoştur.

  ne demişler?

  ''hp araba sattırır, tork yarış kazandırır”

  6) yakıt kalitesi

  benzinde de, dizelde de son yıllarda yakıt kalitesi git gide yükseldi. dizel yakıtlarla ilgili kışın motora zarar verdiği yönünde eleştiriler vardı. eurodiesel sonrası artık böyle bir eleştiri de kalmadı.

  ...

  velhasıl, dizel araba iyidir, hoştur, güzeldir. tavsiye olunur.
786 entry daha
hesabın var mı? giriş yap