şükela:  tümü | bugün
 • menstrual cup çan şeklinde; lateks, silikon ya da termoplastik elastomer gibi maddelerden yapılan yumuşak ve esnek bir kap. geniş ve ağzı açık ucu yukarı bakacak şekilde vajinaya yerleştirilerek menstrüasyon döneminde akıntının burda toplanmasını sağlıyor. ped ya da tamponlardan farklı olarak akıntıyı emip içine haspetmiyor, tersine içinde biriktiriyor. bu yüzden * çalkalanıp tekrar tekrar kullanılabiliyor. adet dönemleri arasında ise kaynatılarak steril bir sıvı içinde ya da kendisiyle birlikte gelen keseciklerin içinde saklanabiliyor. bu şekilde 10-15 yıla kadar kullanılabiliyor tek bir cup. **

  kullanmaya başlamadan önce nasıl yerleştirildiğini ve çıkarıldığını gösteren şu videoyu izlemek yararlı olabilir. araştırmalara göre bunu kullanmayı tercih eden kadınlar yaklaşık 3 adet döneminden sonra tamamen alışıyorlar. çeşitli markaların çeşitli maddeden yapılmış ve değişen sertlikte, büyüklükte, genişlikte cup'ları var.

  tampon gibi vücudun içine yerleştirilen bir şey olmasına rağmen ondan farklı olarak şimdiye kadar hiçbir toksik şok sendromu vakasına raslanmamış cup kullanan kadınlarda. ayrıca tamponun içindeki maddelere ya da ilk piyasaya sürülen lateks cup'lara alerjisi olan kadınlar için bugün silikondan yapılma cup'lar da piyasada var. tampona kıyasla bir başka avantajı da en küçük boyunun bile en büyük boy tampondan daha fazla sıvı tutması. bu sebeple 8-10 saat boyunca sızdırmadan kanamayı idare edebiliyor. yoğun kanamalı günlerde biraz daha sık değiştirilmesi öneriliyor.

  sürekli ıslak bir his veren pedlerden ve tamponlardan farklı olarak cup'larda sızıntı olasılığı çok daha az ve en önemlisi de tekrar kullanılma özelliğinden dolayı çevreye dost bir ürün menstrual cup. pedlerin ve tamponun içindeki pamuklar çöp olduklarında tonlarca su tutuyorlar ve doğada kaybolmaları yüz yıllar alıyor. ayrıca ped ve tamponların içeriğindeki beyazlatıcılar kanserojen etkiye sahip olduğu için hem kadın vücudu hem de çevre için birer tehdit. bir kadının ömrü boyunca on bin ped kullandığı düşünüldüğünde sırf menstrüasyon sebebiyle insan türünün çevreye verdiği zarar inanılmaz boyutlara ulaşıyor. ayrıca cup totalde ped ve tamponlardan çok daha ekonomik. (bir tanesinin fiyatı abd'de 30 dolar, ingiltere'de 18 sterlin civarında bugün.)

  tamponlar gibi menstrual cup'larla da vajinal ilişkiye girmek mümkün değil, çıkarmak gerekiyor. ancak menstrual cup'larla denize girilebiliyor.

  türkiye'de henüz bildiğim kadarıyla bir dağıtıcı firma yok ancak mooncup adlı bir ingiliz firmasının internet üzerinden yurt dışına satışları var.* bunun dışında amerika'da diva cup, ladycup, femmecup ve finlandiya menşeili lunette firmasının da menstrual cup üretimi mevcut.

  önemli not: aramaya inandım mamafih bunun türkçe'deki karşılığını bulamadım bilumum sözlükte ve google'da. sanırım türkiye'de henüz yaygınlaşmış bir adet dönemi malzemesi olmadığı için henüz bir karşılığı da yok. menstrual kap, adet dönemi kabı şeklinde çevrilebilir sanıyorum. yine de işbu sebeplerle ingilizce başlık açmayı uygun buldum. sözlük'te daha önce diva cup başlığı altında bu malzemeden bahsedilmiş ancak o tam bir markanın malzeme adı gibi benimsenmesi durumu olduğundan ayrıca bu başlığı açmayı uygun buldum.*
360 entry daha
hesabın var mı? giriş yap