şükela:  tümü | bugün
34 entry daha
  • denilir ki bu kitapta,

    genetik özellikler varlardır, çünkü bu varoluşun temelidir. yani biz genetik özelliklerden bahsedebiliyoruz çünkü bu genetik özellikler bizim varoluşumuzun temelidirler. genetik özelliklerin varoluşunun "neden" sorusuyla sorgulanması, "evren neden vardır" sorusu kadar anlamsızdır, çünkü evren vardır. tabi fenomenlerin yegane nedeni, tabiatın varolmasıdır. beyinsizlik tabiata neden sorusunu yöneltmektedir. varoluşa sadece nasıl sorusu yöneltilebilir, gerisi afaki nitelik taşır. burada bir totoloji yoktur, maruz kalınan ilahi soru beyinsizliğin dik alasıdır. bu ilahi soruya yanıt verme çabasında totoloji vardır kaygısındaysanız, parmağa değil gösterdiği yere bakacaksınız.

    evrimin genler aracılığıyla sürdürülmesi bir fenomen olarak evrim tarihinin bir sonucu olarak gözlemlenmekte. genetik dönüşüm genler aracılığıyla aktarılarak sonraki nesiller üzerinde etki etmekte. bu değişimin temel ilkesi olarak "survival of the fittest" güçlü olanın yaşamını sürdürmesi yönünde değil "iyi özellikler"in yaşamayı ve üremeyi sürdürme yönüyle genetik kodlar aracılığıyla aktarılması ile çalıştığı anlatılıyor. ne çok felsefi bir olgu, ne bir penrose merdiveni, ne de kafa karışıklığı var. geleneksel evrim teorisine küçük bir katkı var sadece. yanlışlanmaya açık bir bilimsel yaklaşım.

    bunları anlamak ve aktarmak için ne tercümana, ne de akıl oyunlarına ihtiyacımız yok. kafa bulandırmak ve ucuz çarpıtmalar ile dawkins ve benzerlerini aşağılamaya çalışmak eğilimini ego ve frankfurt okulu'nun çarpık bir algısı sentezine yoruyorum. malesef kitabın metni aktarılandan daha güçlü, "öl analitik, öl" denemeyecek kadar hem de. bir daha okunması gerekiyor belki bilemiyorum.

    bilim ve hatta biyoloji analitik olsun. felsefeyle, hatta mühendislikle biyoloji karıştırılmasın. lütfen diyorum.
36 entry daha