şükela:  tümü | bugün
14 entry daha
  • ben igd'nin komsomol gibi olmaya doğru ilerlemesini hiç doğru bulmamiştım... igd'nin kağıt üzerinde kalmış geniş çerçevesi bana hep daha doğru gelmiştir. çünkü geniş birlik oluşturmak ve onu bir arada tutmak hep daha zordur olmuştur. ayrışmak ise genellikle daha kolaydır. nitekim biraz siyasetin doğal akışı biraz da igd, tkp'nin kendini beğenmişlikleri nedeniyle igd daralarak büyüdü. sonra da önce ikiye bölündü, o iki parça da zaman içinde başka bölünmelerle eridi.

    igd'nin, geniş çerçeveli gençlik örgütü kurmak için oluşturduğu tanımın kağıt üzerinde kalmışlığına hep hayıflanırım. ancak geçmişe sadece hayıflanılmaz, ondan ders de çıkarılır. tam da bu yüzden genç sivilleri beğeniyorum. hem ilerici, demokrat, çok kültürlü ilkeleri var; ayrıca hem geniş, hem yaratıcı hem de çalışkanlar... kendine sol parti diyen bazı kuruluşlara bu yüzden ayrı gençlik örgütü kurmamalarını öneriyorum. genç sivillere destek olsunlar...

    ha kimimizin aklına hemen "çelik çekirdek" ne olacak, sorusu gelmiştir... ben zaten o çelik çekirdeğin de "parti gibi olmayan parti" olmasını öneriyorum... 30 yıllık dünya, türkiye ve kişisel deneyimlerimin sentezi bana bunları öğretti.
8 entry daha