25 entry daha
 • itü akademisyenlerinden şehmus okurun söylediklerine göre, güzel konuşan ve hitabeti güçlü insanlar saatlerce bu konuda pratik yaparlar. gerek ayna karşısında gerek çok yakın çevresi ve ailesi ile gerçekleştirdikleri bu pratiği hiçbir zaman bırakmayanlar karşıdaki kişiye daha inandırıcı ve etkileyici görünümlerini koruyabilirler.

  ayrıca güzel konuşurken önemli olan bir başka husus da nerede susulacağı, nerede konuşmanın hızının artırılacağına ek olarak el hareketleri ve mimiklerin ne şekilde kullanılacağıdır. kasların kasılmış olduğu ve keskin hareketler yapan eller konuşmacıyı gergin ve kendine güvensiz gösterirken, acuç içlerinin göründüğü ve sakin hareketlerden oluşan, sadece yeri geldiğinde konuşmacıyı destekleyen el hareketleri karşı tarafa güven açıklık hissi verir.

  ayrıca güzel konuşan, retorik uzmanı ve iyi demagoji yapabilen herkesin kendisine örnek aldığı birileri olmalıdır. bu örnek ise onun sadece bir basamağı olacak şekilde kullanılmalı ve onun gibi olunmaya çalışılmadan fayda esaslı düşünülmelidir. nitekim örnek bize emir vermeye başladığı anda(bilinçaltından) olabileceğimiz maksimum nokta o örnektir ve bu noktaya da zaten ulaşılamaz.

  retorik, kesinlikle yalan söylemek değildir. aksine yalan söylemeden inandırmaktır, silahı olmadan öldürmek gibi.

  (bkz: practice makes perfect)
  (bkz: demagoji)
106 entry daha
hesabın var mı? giriş yap