şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • uçan zihinler için ilaç gibi bir kafa toplama yöntemi. zihniniz uçmaya devam edebilir, ancak uçanla kaçan arasındaki bağlantıyı zihin haritalama, mindmapping, vb. olarak adlandırılan bu yöntemle kurabilirsiniz, end product olarak elde ettiğiniz malzemeye de mind map dersiniz, zihin haritası (türkçeye gel). çok doğal bir mantığı olduğundan uygulaması da çok basit. kocaman bir kağıt (kasap kağıdı, a3 filan) ve renkli kalemler alın. ortaya bir konu, ve/veya konuyu temsil eden bir imge yazın/çizin, sonra da bu merkezden çıkan bağlantıları, tercihan farklı renklerde, yine çizin. bağlantı kurduğunuz kavram ya da başlıkları da onları temsil ettiğini düşündüğünüz imgelerle süsleyebilirsiniz. tercihan bir nod (düğüm) tek bir fikri içermeli, ve merkezden dışa doğru dalların kalınlığı azalmalı (bkz: şekil a). yani aynı nöronlardan çıkan bağlantılar gibi; mindmappingin temeli de buna dayanıyor, bu yüzden beynin işleyişiyle uyumlu bir yöntem olduğu savunuluyor. renklerden, kişiselleştirmekten, süslemekten ve oynamaktan korkmayın, ne kadar kişiselleştirirseniz o kadar faydalı. kendinizi iyi hissedersiniz hem:)

  mind mapinizi böyle çizerek de yapabilirsiniz, ki önerilen genelde budur, ama daha hızlı çalışmanız gereken durumlarda özellikle mindmapping için tasarlanmış yazılımları da kullanabilirsiniz (bkz: http://en.wikipedia.org/…t_of_mind_mapping_software). en duyulanlardan biri olan mindmanager'a (sadece windows), mindnode pro (sadece mac os x), daha çok iş odaklı ve aslında mindmappingden çok şema hazırlama programı gibi olan* mindgenius, veya buzan'ın kendi lisansladığı imindmap'e (windows, linux, mac os x) bakabilir, çoğunun epeyce yüklü olan bedellerine rağmen kullanabilirsiniz. ya da web tabanlı, işe yarar bir şekilde kullanılabilmeleri için genellikle genellikle premium üyelik gerektiren mindmeister, mindomo gibi servislerden faydalanabilirsiniz.

  veya bu iş için özel olarak tasarlanmış süper açık kaynak kodlu yazılımları kullanabilirsiniz (gizli reklam). bunlar arasında en kullanışlı bulduklarımı da aktariverem gaari*:
  - freemind : open source mindmapping olayının babası, en çok kullanılanı, en bilineni. ama daha iyisi var mı, var.
  - freeplane: freeminda dayalı geliştirilmiş süper bir program. daha iyisi bu yani.
  - sciplore: bu da bir freemind forku, ama akademiyenlere odaklanmaya çalıışıyor. kendisine aktarılan pdf dosyalarının bookmarklarını da içe aktarabiliyor, node olarak. kendi belirlediğiniz bir belge klasörünü otomatik olarak izleyip içindeki belgeleri de yine node şeklinde haritanıza aktarabiliyor. ilginç.
  - visual understanding environment (vue): bu da daha görsel tabanlı, ontoloji oluşturma gibi ilginç özellikleri olan bir program. zotero ile birlikte çalışan bir add-on da yaptılar, zotero veritabanınınzı kullanarak harita yapabiliyorsunuz. denemeye değer.
  - xmind: bu da güzel görünen zihin haritaları için. freemind -dolayısıyla freeplane, sciplore- (.mm) uzantılı dosyaları da okuyabiliyor ve oluşturabiliyor.

  hepsini deneyip ayrı ayrı sevdiğim bu açık kaynak kodlu ve ücretsiz* programlar (ilginç bir şekilde java tabanlı hepsi) arasında naçizane tavsiyem gerçekten mindmapping eylemini yapmak için freeplanedir. burada oluşturduğunuz haritaları daha güzel bir arayüzle sunmak, böyle cicili bicili filan yapmak için xmind.

  sözlerime son verirken demek isterim ki mindmaping, adult adhd*'nin bir numaralı düşmanıdır!
20 entry daha