şükela:  tümü | bugün
31 entry daha
  • 12 temmuz 1993 günü, somali'nin en önemli aşiretinin ileri gelenleri, saygın büyükler, din adamları ve akil adamlar bir araya gelerek bir toplantı, bir nevi meclis oturumu düzenlediler. bu toplantının yapıldığı eve tam 16 adet tow tanksavar füzesi ve yüzlerce makinalı top mermisi sıkıldı amerikan saldırı helikopterleri tarafından. saldırıda çok sayıda halk tarafından saygı duyulan, değer verilen isim, akil adam hayatını kaybetti. bu saldırıdan sonra somali halkının abd askerlerine ve bm güçlerine bakışı değişti, yoğun bir infial yaşandı (mesela bu infial sonucu olayı görüntülemek isteyen 4 adet gazeteci de linç edilmiştir).

    bu olaydan bir süre sonra gothic serpent operasyonu sırasında 2 abd helikopteri düşürüldü, tüm mogadişu halkı abd askerlerine saldırdı, ölen abd asker ve pilotların cesetlerine inanılmaz eziyetler yapıldı. tüm halk, silahlı olsun olmasın, kontrolden çıkmış gibiydi. başta 12 temmuz saldırısı olmak üzere abd ve bm askerlerinin pervasız, acımasız uygulamalrından bıkmışlardı çünkü. (bkz: black hawk down)

    işte her şeyin tepetaklak ters gitmesine, somali'nin kaybedilmesine, somali'nin bir failed state haline gelmesine yol açan gelişmeleri hazırlayan etkenlerden en önemlisi olan o acımasız 12 temmuz saldırısını planlayan ve uygulamaya koyan isimdir çevik bir (yardımcısı general thomas montgomery ile birlikte)

    mark bowden'in, filme esas alınmış olan black hawk down isimli kitabında, abd'nin bm özel elçisi amiral howe'ün bir ve montgomery'nin acımasız saldırı planına karşı nasıl direndiği ama bir'in planının nasıl uygulamaya konduğu ve sonuçları detaylı şekilde anlatılıyor.
146 entry daha

hesabın var mı? giriş yap