şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
  • bu bulutun varlığına dair hiçbir gözlemsel kanıt yoktur. sadece ikna edici bir hipotezdir kendisi. gözlenip de "eğer bir oort bulutu varsa, bu cisimler heralde oradadır" denilen 4 ya da 5 tanecik gökcismi vardır.

    aslında kuyruklu yıldızların böyle bir bölgede öbekleşmiş olması gerektiği fikrini jan oort'tan 20 30 sene önce birileri ortaya atmıştır. ancak jan oort bu fikre (sanırım 20 30 sene öncekilerden bağımsız olarak) mantıklı açıklamalar getirmiştir. çok uzun dönemli kuyruklu yıldızların ancak güneş sisteminin dış taraflarında oluşabileceğini düşünmüştür. bu çok uzun dönemlilerin yörüngelerinin enöte noktalarının çoğunlukla 20.000 astronomi birimi (dünya ile güneş uzaklığının 20.000 katı) uzaklıkta kesişmesi sonucu, söz konusu kuyruklu yıldız öbeğinin oralarda olabileceğini düşünmüştür. dahası, bu kuyruklu yıldızların diğer kısa dönemliler gibi tutulum düzleminde (dünya ve tüm gezegenlerin yörüngelerinin bulunduğu düzlem) bulunmaması, her yönden gelmesi sonucu bu bulutun disk şeklinde değil küresel bir yapı olması gerektiğini düşünmüştür.

    bugün bu bulut sanki varmış gibi davranılır çünkü fiziksel açıdan bu uzaklıkta bu geometriye sahip bir "güneş sisteminin kütle çekimsel sınırı" olması gayet mantıklı görünmektedir. ancak hubble uzay teleskobuyla evrenin bebeklik fotoğrafını bile çekebilen gökbilimcilerin aslında burnunun dibindeki olası bir bulutu bile 100 yıldır çabalayıp gözleyemediğini, ne kadar az şey bildiğini gözler önüne sermektedir.

    not: bu entry 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi süresince katalanca olarak sunulmuştur. (bkz: bütün entry'lerini katalancaya çevirmek) bundan çok daha kaliteli yüzbinlerce entry bu süreçte yok olmuştur. bir zamanlar devletin milletini ebleh yerine koyması yasaktı, bazı yasaklar özlenebiliyormuş.
9 entry daha