şükela:  tümü | bugün
211 entry daha
 • siyah cartiyerli kızlar, palyaço suratlar "klişe süper kahraman" filmi diye izlenirse, altmetini anlaşılmazsa kötü bir film olduğu algılanabilir.

  fakat şu unutulmasın, bir süper kahraman filmi-romanı-hikayesi-çizgiromanı her neyse ne, hiçbirinde aktarılmayan en büyük sorunun cevabı bu filmde aktarılmıştır bu dahi başlı başına kooooocaman bir artıdır.

  süper kahramanlar neden kostüm giyer?

  --- spoiler ---

  filmde emekli süper kahramanımız holis bu soruyu cevaplar. suçlular yüzleri belli olmasın diye maske takar, kostüm giyerdi, bizler de düşündük biz neden takmayalım ki? der. süperkahramanın kostüm giymesinin sebebi -klişe denilen şey- suçluların her daim kostüm giymesinden dolayıdır.

  rusya'nın dünyayı yok etmekle tehdit ettiği falan da yok filmde, amerika ki vietnamda başarılı oluyor dr. manhattan'ın yardımıyla, normal tarihin akışı dışında bir şey gerçekleşiyor, dolayısıyla afganistan'ı da ele geçirip, rusya'yı sıkıştırıyor, rusya da buna karşılık "kıyamet silahı"nı yapıyor, yani herhangi bir şekilde rusya'ya nükleer bomba düşerse, rusya uydu yardımıyla tüm bombalarını ateşleyecek. şimdi amerika tarafından sıkıştırılmış rusya, bir nevi intihar bombası hazırlıyor. aynı mevzu dr. strangelove'da da vardı. ki filmde üstünde durulmamış.

  yine aynı şekilde filmde dr. manhattan'ın enerjisinin sadece new york'u vurmadığı açıklanıyordu, moskova, tokyo gibi şehirlerde de dr. manhattan'ın enerjisi patladı ve dr. manhattan'ı amerika o kadar güçlendirmedi, dr. manhattan amerika'yı güçlendirdi. yani dr. manhattan amerika'yı istediği gibi yerle bir edebilirdi nitekim veidt de bunu kullandı. dr. manhattan'ın nasıl ve niye o kadar güçlü olduğunu da sorgulamayalım. kazadan aşikar.

  komedyen'in olayına gelelim. bu adamlar tüm amerika'yı suçlulardan kurtarıyor. vietnam savaşının kazanılmasını sağlıyor. doğal olarak bu adamlar ülkede "kahraman". fakat hippilere göndermenin allah'ı çekiliyor, vietnam savaşıyla o zamanlarda güçlenen hippiler vardı dünyada hani. oysa vietnam filme göre fazla kayıp verilmeden atlatılıyor, peki bu kez hippiler ortaya çıkmayacak mı sanıyoruz? yine çıkıyorlar ve "kahramanları" eleştiriyorlar. onları vigilante olmakla suçluyorlar. komedyen gibi kahramanların polis yerine düzeni sağlamasını istemiyorlar. peki komedyen halka ateş ederken ne diyor niteowl'a, "az kaldı meclisteki bağlantılarım, bikbik" demiyor mu? adam meclisten gücünü alıyor...

  --- spoiler ---

  yani dikkatli gözle izlemeyenler için tabii ki kötü filmdir. filmi sinemada izleyip hayran hayran dönerken bizler evlerimize, ulan herifin mavi sikini izledik durduk iyi mi? diyen de vardı...
237 entry daha