şükela:  tümü | bugün soru sor
7 entry daha
  • ııı, efendim seçim öncesi kamuoyunda chp'nin tek başına iktidar olacağı kanısı hakimdi. mc'den bıkanlar, tüm yurdu sarsan çatışmalar, tepetaklak giden ekonomik düzen ve elbette mahalle mahalle yayılmış inanılmaz bir örgütlenmeyle chp, deyim yerindeyse zımba gibi girmişti seçime. yanılmıyorsam sol örgütlerin önemli bir kısmının desteğini de almıştı.

    seçim akşamı daha ilk sonuçlar bile açıklanmadan chp önünde toplanan sempatizanlar iktidar şarkıları söylüyordu. öyle ki kimi gençler güniz sokak'a gidip "nazmiye pabucu yarım, çık dışarıya oynayalım!" diye bağırmaya başlamış, bu da seçim sonuçlarını takip eden demirel'i çileden çıkarmıştı. gazetelerin birçoğu bile yıldırım baskıyla chp'in iktidarını müjdeliyordu. lakin kazın ayağı öyle değildi, yurdun her tarafından gelen haberler chp'nin yeterli sayıda milletvekili çıkaramadığını işaret ediyordu. çevre sokak'taki genel merkezde bülent ecevit'in yanında uzun hesaplamalar yapan o dönemin chp milletvekili tarhan erdem de bunu doğruluyordu.

    bütün bunlara rağmen ecevit o akşam sempatizanlarına meşhur "iktidar oluyoruz demiyorum, iktidar olduk diyorum!" diye biten söylevini çekmişti. belki de bu yüzdendir ki, ertesi gün seçim sonuçları netleştikçe chp'lilerin hayal kırıklığı katlanarak büyüdü, neticede chp'nin %42'nin mimarı olan tabanından ciddi kopuşlara yol açtı.
21 entry daha