şükela:  tümü | bugün
13 entry daha
  • 1977'de italya'da yayınlanmaya başlayan ken parker, yazar berardi ve çizer milazzo tarafından yaratılmış. sydney pollack'ın yönettiği jeremaiah johnson filminden esinlenerek tasarlanan ken parker yüzünü filmin başrol oyuncusu robert redford'tan almış.
    ken parker, diğer çizgi roman kahramanlarından farklıdır; bir anlamda anti kahramandır. maceranın sonunda her zaman kazanmaz, dayak yer, cinayetle suçlanır. duyguları, zaafları olan, güçsüz düşebilen, yenilebilen bir insandır. yalnız gezer, çantasında her zaman bir kitap taşır. kadınlara karşı zaafı yoktur, ama bir çok çizgi roman kahramanı gibi cinsellikten arınmış ya da aseksüel bir tip de değildir. aşık da olur, ilişkiye de girer.
    maceraların diğer karakterleri de ne çok iyi ne de çok kötüdürler, sadece gerçekte olmaları gerektiği gibidirler. bu yüzden gerçekçi bir çizgi romandır ken parker. maceralar ken parker'ın üzerine kurulu değildir. bazen maceranın ortalarına kadar ona rastlayamayız.
    çizgilerde görsellik ve sinematografi ön planda tutulmuştur. öyküler klasik western formundan uzaktır. edebi bir anlatım tarzı vardır.
61 entry daha