şükela:  tümü | bugün
 • ingiliz gelecek bilimci ian pearson’a göre 2050 yılbaşı kutlamalarında sofralarda sentetik hindiler servis edilirken, gelişmiş mutfak robotları insanlara yardım ediyor olacak. insanlar birbirlerine istedikleri rüyaları görmelerini sağlayan interaktif rüya makineleri hediye edecek.

  biyoloji ve nanoteknoloji alanındaki gelişmeler sayesinde 2050’de vejetaryenler de hindi yiyebilecek. tabii bu bizim bildiğimiz türden bir hindi değil, yapay olarak üretilmiş sentetik bir hindi olacak. gelecekte moleküler işleyişin bütün aşamalarını çözümleyen bilim adamları, hammaddeleri hindi tadında birtakım “şeylere” dönüştürmeyi başaracak.

  evsahipleri, konukların beğeneceği bir yılbaşı sofrası hazırlama stresini yaşamasın diye çok becerikli mutfak robotları onlara yardımcı olacak. yılbaşı yemeğini hep aynı yerde yemekten sıkılan aileler için duvarları boydan boya ekranla kaplı yemek odaları tasarlanacak. ekrandaki görüntüleri seçebilen aileler yemeklerini karayip adaları ya da bir charles dickens romanı atmosferi içinde yiyebilecek.

  yılbaşında aileleriyle birlikte olamayan kişiler, benzer ekranlar sayesinde sanal da olsa yemek masasındaki yerlerini alacak.

  pearson’a göre yılbaşının vazgeçilmezi olan hediyeler de 2050’de çok değişecek. 2050’nin hediyeleri, yürüyen, konuşan ve sahibinin ruh haline göre cevap verebilen barbie bebekler, genetik mühendislikle üretilen furbie’ler ve çocuklara istedikleri herşeyi tasarlayıp inşa etme imkanı verecek oyun setleri olacak.

  büyükler için de etrafa göre renk değiştirebilen giysiler ve istedikleri rüyayı görmelerini sağlayacak interaktif rüya makineleri en popüler hediyeler olacak. interaktif rüya makineleri, düşünce tanıma fonksiyonu olan kontakt lensler sayesinde insanların güzel rüyalar görmesini sağlayacak.

  teknolojinin gelişmesiyle insanlar birbirlerinin zihnini okur hale gelince “ne hediye alsam beğenir acaba?” problemi ortadan kalkacak. insanlar sevdiklerine tam da istedikleri şeyleri hediye edebilecek.