şükela:  tümü | bugün
523 entry daha
 • yayımlanan belgelerin içinden türkiye ile ilgili olan bazı kısımlar:

  -iran nükleer çalışmalarını kuzey kore'den aldığı yardımla hızlandırdı ve bu yardım türkiye için tehdit olarak nitelendirildi, nitelendirenler ise bizzat hükümet!

  -abdülkadir aksu, kürt yandaşı ve eroin kaçakçısı imiş. ayrıca genç kızlara düşkün. artı sübyancı olarak nitelendiriliyor.. eroin kaçakçılığı belgelenmiş ancak gizleniyor..

  -bakan faruk özak, trabzonspor'un transfer yapabilmesi için örtülü ödenekten ek para çıkardı. para çıkarımında hükumet yetkililerinin onayı var.

  -recep tayyip erdoğan'ın isviçre banka hesaplarında 8 ayrı hesabı var. iktidara geldiği seçimlerde seçim kampanyasını bu gizli paradan kullandı..

  -abd, türkiye'den iran'a savaş açmasını ültimatomlar vermesini istedi. türkiye bu duruma sıcak baktı. abd'nin amacı savaşla nükleer yapımını engellemek!

  -akp'nin güney kollarında hizbullah üyeleri mevcut. artı el kaide'yi destekliyorlar.

  -asker yeni darbe hazırlıklarına akp iktidar olduktan sonra girişmiş. önemli komutanların istediğimiz zaman tankları caddelere çıkarabiliriz açıklamaları var. darbe iddiaları doğru önemli önemli...

  -tayyip erdoğan allah'a inanıyor ancak ona güvenmiyor.

  -önemli! maliye bakanı mehmet şimşek "avrupada doğan hisselerinizi satın yok ediyoruz" mesajını verdi. kendisi şiddetle yalanlıyor.

  -azerbaycan devlet başkanı aliyev türkiye'den bazı isimlerden hoşlanmıyorum beyanını verdi.

  -john kunstadter: eski mhp'li kürşat tüzmen her türlü avantaya açık beyanını verdi.

  -erdoğan kendisinin allah tarafından yönetimin başına koyduğuna inanıyor.

  -yönetimin erdoğan antalya belediye başkanı'ndan ricası üzerine tramvay hattı inşaatı ihalesinin sadık albayrak'a verildiğini söylüyor. sadık albayrak akrabasıdır.

  -erdoğan kadınlara güvenmiyor, onlara önemli makamlar vermekten kaçınıyor.

  -amerika erdoğan'ı kendini beğenmişlik, kibir, küstahlık gibi zaafları olduğunu not ediyor. bunlardan rahatsızlık duyuyorlar.

  -bülent arınç abd için ciddi tehlike arz ediyor. saatli bomba gibi.

  -akp çalışanları işlerini iyi yapamıyorlar, çoğu da kendi örgütlerinin isteklerini yapıyor. erdoğan ve ekibi, medya imajını düzeltemediği için ülkeyi satıyor imajından kurtulamıyor.

  -erdoğan 'ın zimmetine para geçirmesi iddiaları ispatlanamadı, ama ona yakın isimler tüpraş özelleştirmesinden gelir elde ettiğini söylüyorlar. ciddi şüpheler var.

  -türk bir gazeteci, orduda fethullah gülen cemaatinin yayılmaması için çeşitli önlemler olduğunu söyledi. hatta ordu fettullahçıları ayıklamak için mayo bikini partileri düzenliyor eşli olarak. bunlara katılmayan komutan ve eşleri fişleniyor.

  -akp karşısında mecliste sadece "küçücük grubu" bulunan chp, akp karşısında duramaz.. chp, abd'li yetkililer tarafından tıfıl işe yaramaz bir muhalefet olduğunu gösterildi. küçük düşürüldü.

  -türkiye'nin ab'ye gireceğinden şüpheliyiz girecek olsa bile 10 yıl sonra ab diye bir şey kalır mı bilemiyoruz.. abd li yetkililer ab'nin geleceğinden kaygı duyuyorlar. yeni oluşumlar daha etkili olacağını savunuyorlar.

  -17 aralıkta, erdoğan'a putin'den telefon geldi; yürüyün gidin ab müzakerelerinden artık uğraşmayın. putin türkiye'yi doğu bloğuna almak istiyor ancak hükümet abd yanında olmak istiyor.

  - ergenekon diye bir örgüt var. ayışığı, sarıkız, demiryumruk darbe planları gerçekleştirilmek istendi.

  - arınç, erdoğan'ın saldırı köpeği.. onu istediği gibi kullanabiliyor.

  -amerika'nın kuzey irak'ta pkk'ya direk veya endirekt silah sağladığını iddialarının arkasında ordunun elinin olduğunu tespit ettik. buradan da anlaşılıyor terörü devlet sistematik şekilde uyguluyor.

  - erdoğan, isviçre'deki 8 hesabındaki parayı oğlunun düğün hediyelerinden alması tamamıyla fiyasko...

  -erdoğan kişisel ilişkilerde çok iyi. buz gibi olan putin bile erdoğan'ı kucaklıyor. bu abd'li yetkilileri tedirgin ediyor. doğu bloğu ve batı bloğu diye dünyanın ikiye ayrılması şu an için erken görüyor abd.

  -demirel ve özal'ın aksine, erdoğan sorumluluğu paylaşabileceği adamları etrafına yerleştiremedi, tüm stres ona bindi ve bu da onun ayağında pranga oluşturuyor. erdoğan hala çok sıkıntılı...

  -bölge lideri olarak türkiye, ankara merkezli bir doğu-batı köprüsü olarak tanınmalı. bop ankara merkezi olarak ankara üzerinden yürütülmeli..

  - erdoğan'a mecburuz.. başka anlaşabileceğimiz bir alternatifimiz yok.

  -türk ilahiyat fakültelerinde özgür irade ve sağlıklı düşünceler var, arabistan ilahiyatlarına göre çok büyük bir gelişme daha modern ve ılımlı islam politikası geliştiriliyor.

  - mehdi eker sami güçlü'yü indirmek için rusya'nın meyve alımını durdurmaya yönelik notunu bilerek ondan gizledi. http://cablegate.wikileak/...2005/06/05ankara3199.html

  -türk imamları çok eğitimsiz, cahil ve yahudi-amerikan düşmanlığına açık kimseler. öncelikli tehditlerimiz bunlar tabi hükûmet bu zihniyeti değiştiremediği için suçlu.

  -türkiye kendi tarihi ile hesaplaşmadan- özgür irade ve seçim meseleleri ile yüzleşmeden nasıl ab'ye girebilir ki? demokratik ülke anlayışına ters bir ülke ab kapısında ancak bekçilik yapabilir. pek umudumuz yok.

  - ab ye giden yol, alevi dedesi aşık veysel'in sözleriyle uzun ince bir yol.. bu yolun sonu var mı pek inanmıyoruz.

  -islam devleti ve şeriat kanunu kastederek-akp ciddi bir eksen kaymasına sahne oldu ve asıl hedeflerine dönebileceğini sanmıyoruz.

  -erdoğan kendisini içinde büyüdüğü nakşibendi tarikatından da soyutladı, kimse artık ona ulaşamıyor. kendisini de öyle kibirli görüyor ve burnu havada artık bundan kopması zor.

  -mersin'de nevroz sırasında türk bayrağı yakmaya çalışan bir gruba karşı türk komutanı demiş ki "türk bayrağı için kanımızı vermeye hazırız"

  -tsk isterse ve istediği sayede ve kanunda siyaseti yok sayabilir, ve buna 82 anayasasını kaynak gösterebilir. bunlar atatürk'ün vizyonunu korumak için de olabilir. halkı arkasına almak onlara göre zor değil. istedikleri zaman tankları caddelerde sürebilirler.

  -amerikan savunma bakanı, türkiye'nin savaş malzemelerini amerika'dan satın alması durumunda kazançlı çıkacağını belirtti.. insansız hava uçağı satmaktan mutluluk duyacaklarını belirtti abd savunma bakanı..

  - önemli bilgi: ilker başbuğ'dan;
  abd ırak'tan çekilmeden pkk tehdidini ortadan kaldırmalıyız. yoksa hiç bir şey yapamayız bunlara karşı.

  -savunma bakanı rice; "amerika islama karşı değildir, sapık islama ve terörizme karşıdır. terörizm olarak pkk'yı kast etmiyor tabi ki. genel olarak islami terör gurupları.

  -türkiye, pkk'ya karşı düzenlenen operasyonlarda halen kullanılmakta olan abd varlıklarının yerine, acil olarak kendi gücünü kazanmak istiyor. artık bu konuda atak durumda olmak istiyor ve abd'den bu konuda sınır tanımazlık istiyor.

  -taraf gazetesinin sahibi başar arslan, taraf'ın gülen hareketi tarafından gizlice finanse edildiği iddialarını yalanladı.

  - 2003-2004 yılında ordu gerçekten de akp hükumetine darbe yapmayı düşünüyordu... işte link:

  http://cablegate.wikileak/.../2010/01/10ankara150.html

  -bir araştırmaya göre yüzde 90 olan ordu güveni, ergenekon soruşturmasından sonra yüzde 60'a düştü.. sistemli olarak ordu güveni azaltılmaya çalışılıyor..

  -kafes darbe planı altında gayrı müslimler öldürülüp akp ye suç atılacaktı. operasyonun başında öğütçü var. zamanında taraf gazetesinde yayınlanan belgelerin tamamına yakını kanıtlanmış. bu 3 ihtimalden birisi sadece.

  -amerika için en büyük sorun ve tehdit. türkiye'nin osmanlı köklerine dönmesi halkın buna yatkın olması abd'li yetkilileri endişelendiriyor. gülen kullanılabilecek en iyi kart.

  -azerbaycan türkiye'nin enerji sektöründe bir numara olmasını engellemek için rusya ile müzakerelere girişti. kıskanç ülke azerbaycan

  -mossad'ın türkiye'de bir darbe istedeğini, mossad başkanı tarafından "tanklar ne zaman yürüyecek" cümlesi sayesinde teyit edilmiştir.

  -abd diplomatlarına göre abdullah gül ve tayyip erdoğan arasında bir çekişme var. ayrıca erdoğan cemil çiçek'i bitirme planları içerisinde...

  -suud yetkililer abd'nin iran'ı vurması için ekstra baskı içindeler. abd bunu türkiye üzerinden yapmak istiyor. türkiye belli şartlar dahilinde bunları kabul etme niyetinde. anlayacağınız örtülü saldırı..

  -israil'e gizli yapılacak silah aktarımı bilerek belgelenerek kamuoyuna sunulacak burada iran'ın bozulması amaçlanıyor arkadaşlar.

  -suudların ırak seçimine karışması hükümeti rahatsız etmiş. talabani ve barzani arkasına suud güçlerini almıştır seçimlerde.. suudların talabani ve barzani'yi desteklemesi türkiye'ye karşı tutumunun göstergesi olarak nitelendiriliyor.

  -başbakan tüpraş satışından çok para kaldırdı. ihaleye fesat gündemde.. bu türkiye'nin amerikan büyükelçisi tarafından amerika dışişleri bakanlığına gizli belge protokolü olan sipdisile gönderilmiş.

  -bahreyn kralı iran'ın nükleer programından rahatsız. ve bu nükleer programının her ne şekilde olursa olsun durdurulmasından yana.. kaynak: the new york times

  - nimet çubukçu bakanlığı almasının sebebi emine erdoğan'la yakın arkadaş olmasıdır.

  -türkiye ab’ye üye olamayacak.

  -ab almak istemiyor. buna neden en başta nüfus ve din. ayrıca, ab’nin suriye, iran ve irak ile sınır paylaşmaması durumu var. bugüne kadar her zaman arada tampon bölge olmuştur ve bu da türkiye’dir.

  -abd, kamuoyu önünde türkiye’ye ab desteğini devam ettirmeli. bu, iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirmek için olumlu olacaktır. bundan abd hiçbir şey kaybetmez ve müttefik olarak türkiye’yi yanına çekmeyi sürdürür.

  -ab olmadan türkiye reform yapamazken, ab perspektifi devam ettiği sürece gümrük birliği, enerji kavşağı gibi işbirlikleri de sürecektir.

  -sadullah ergin: "ab'nin bizi kabul etmesi akp için kötü. kabul edilmezsek başta kötü olur, ama sonra daha iyi olur."

  -hemen hemen tüm akp milletvekilleri bir dereceye kadar dine bağlıdır; örneğin, büyük bir çoğunluğunun ramazan ayında oruç tutması gibi. ancak, yasaklı islam partisi olan fazilet partisi'nin ve milli nizam partisi'nin eski üyelerinden oluşan büyük ve ayırt edici, milletvekillerinden daha dindar bir grup var. akp'nin çoğu üst düzey liderleri bu grubun içinde bulunuyor; başbakan erdoğan, cumhurbaşkanı abdullah gül, başbakan yardımcısı arınç, ismail alptekin (fazilet partisi kurucusu ve islami saadet partisi başkanı erbakan'ın sağ kolu). dindar milletvekilleri genellikle orta anadolu'nun en önemli yerini temsil eder, ingilizce konuşamazlar ve az seyahat ederler.
  http://cablegate.wikileaks.org/…2/05ankara7215.html

  -türkiye'nin akşabat büyükelçisi hüseyin bıçaklı, türkmenistan ve rusya'nın uranyum zenginleştirmelerinden endişe duyuyor.. türkmenistan'a acil bir politika takınılmasını istiyor.
  http://cablegate.wikileaks.org/…hgabat248.html#par2

  -balyoz darbe planı hakkında çetin doğan'la ilgili önemli iddialar var!

  -almanya'da 20 tane olmak üzere hollanda, belçika ve türkiye'de nükleer silah bulunduruluyor.

  - türkiye, özellikle kuzey ırak’ta iran’ın en büyük ekonomik rakibi.

  not: bu belgelerin doğruluğu abd dış işleri bakanlığı ve beyaz saray tarafından kabul edilmiştir. belgelerin yayımlanmasından üzüntü duyduğunu belirten clinton " bu belgeler masum insanların hayatlarına zarar verebilir" dedi.

  düzeltme için arcano ve are you talking to me ye teşekkürler.
585 entry daha