şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • uzun adı benjamin francis webster olan (1909-1973) yılları arasında yaşamış swing caz döneminin coleman hawkins ve lester young’la birlikte en önemli üç tenor saksofoncusundan birisidir.

    profesyonel müzik hayatının en büyük durağı olacak duke ellington’un orkestrasına 1940’ların başında katıldı. o’nun, swing cazın caz standardı haline gelen “cotton tail” ve “all too soon” adlı solo parçaları bu döneminde çeşitli adlarla kayda alınan albümlerini en çok sattıran, hala büyük bir beğeniyle dinlenen, ünlü parçaları olmuştur. bu iki parçanın en çok satan kaydı kendisi de bir döneminin ünlü caz gitaristi “cadillac slim (1950)” adını taşıyan albümüdür. daha sonra bu albümde yer alan parçalar, sanatçının ölümünden sonra da olmak üzere çeşitli yıllarda “cotton tail” adıyla çıkarılmıştır.

    hayatının son iki yılında tekrar beraber çalışacağı duke ellington’dan ayrıldıktan sonra kendi adıyla anılan dörtlü caz grubu içinde coleman hawkins, benny carter ve art tatum’la birlikte pek çok başarılı albüme imza atmıştır.

    swing caz kadar, daha sonra mainstream cazda da başarılı eserler veren webster, ustalık isteyen esnek olmayan yorumlarıyla kendisinden sonra gelen pek çok cazcıyı etkilemiştir.
5 entry daha