şükela:  tümü | bugün
107 entry daha
  • agassi tenis tarihinin büyük şampiyonlarından ve en renkli simalarından. buradaki renkli lafı çok klişe durabilir ama bir başka efsane, dönemdaşı ve rakibi pete sampras'ın, hem kendi ifadeleri hem de bir çok biyografi ve anektodda anlatıldığı üzere oldukça "sıkıcı" bir insan olduğu göz önüne alınırsa, agassi'nin hem kortta hem kort dışında hataları ve sevapları ile tenis severlere katkısı daha iyi anlaşılabilir.

    kortların daha hızlı, servis atabilme yeteneğinin başarınızda daha belirleyici, oturmuş tenis tarzının daha file önüne dayalı olduğu bir dönemde agassi modern baseline oyunu ile de şampiyon olunabileceğini gösteren büyük bir tenisçiydi. servisleri, kariyerinin sonuna doğru gelişse de asla rakipleri korkutan bir silah değildi. file önüne gelmeyi de çok sevmezdi. ancak aklı ile oynayan bir oyuncuydu.

    bu yazıyı yazma sebebim ise, agassi hakkında sıkça dile getirilen ve bence yanılgı olan bir konu hakkında fikrimi söylemek için. kaldı ki bu yanılgı, istatistiklerin ve yüzeysel incelemelerin bizi nasıl istediğimiz sonuca götürebildiğini gösteriyor zannımca. agassi için bolca duyulan bir iddia, kendisinin gelmiş geçmiş en iyi servis karşılayıcılardan* biri olduğudur. agassi'nin servis karşılama yeteneği vasatın çok üstünde olmasına rağmen, bu iddiaya sebep olan gözlemler bence hatalı sonuç vermektedir.

    iyi servis karşılamadan ne anlıyoruz bilmem, zaten agassi ile ilgili bu iddiayı destekleyecek (ya da yanlış çıkaracak) istatistiklere de ulaşmak bugün için mümkün değil. ancak agassi'nin servis karşılama tarzı, riskli bir yöntemdi çoğu zaman. agassi rakip servis atarken bir taraf seçer, ve son anda fikrini değiştirmezdi. dolayısı ile servis geldiğinde eğer tahmin ettiği tarafa gelirse, karşıladığı toplar çok etkili dönerdi ancak elimde destekleyecek istatistik yok ama agassi döneminin "kendisine en çok ace atılan" yıldız oyuncularından da biriydi.
25 entry daha