şükela:  tümü | bugün
172 entry daha
 • 2000'li yılların başında paul & shark'ın ürettiği montlar çok moda idi, hatırlayanlar olur. günümüzde absolut de aynı pozisyonda resmen, piyasada gerçeğinden çok sahtesi var. bakın export-duty free olanları demiyorum, tekelcilerin büyük kısmı sahte absolut satıyorlar. üstelik bunu da yaparlarken müşterilerine ürünü "duty free malı abi ondan ucuz" diye satıyorlar.

  kapıda şişesi 12 euro yani günümüz kurları ile 26-27 tl olan bir absolut'u eğer bir tekelci, 35 liraya satıyorsa kıllanmak lazım. hadi adam yurtdışından getirdi tamam da, bunun aracı dağıtım kârları devreye girdiği zaten 30-32 liraya tekelciye gelmesi lazım. adam bunu 35 liraya nasıl satıyor peki?

  bilinçli tüketici zehirlenmemek, kör olmamak, ölmemek için ne yapmalıdır? cevabı gayet basit. bir kere eğer bir arkadaşınız yurtdışından veya kapıdan bizzat kendi getirmiyorsa veya sizler yurtdışından, kapıdan getirmiyorsanız bu vodka görünümlü ispirtoları içmeyeceksiniz, dimyat'a giderken pirinçten olmayacaksınız...

  bu sahte içki üreten şerefsizler nasıl çalışıyor? öncelikle, piyasada vergilerin aşırı yüksek olmasından ötürü, tüketiciye 35 liraya absolut şişesi içinde renksiz ispirto içmek maliyet avantajı sağlıyor. bunu bilen şark kurnazları, dolum tesislerinde kağıtçılardan gelen boş şişelere kapak kısmından şırınga ile alkolü basarak sonradan kapak kısmını takıyorlar. duty free görünümlü olarak el altından tekelcilerde satılan sahte absolut'ların en büyük özellikleri:

  * talep büyük olduğu için, şişe falan farketmiyor. bu yüzden sahte absolut şişelerinin üzerindeki etiketler eskimiş olur, yazı karakterleri silinmiş harfler bulunabilir. bu demek değildir ki, şişesi temiz absolut'un sahte olmama ihtimali yoktur. eğer şişe yeniyse bu şekilde anlamak zor olur.

  * bu sahte içkilerin çoğu bahsettiğim gibi şırınga ile kapak kısmından doldurulduğu için, sızıntı yapar. eğer bir içki şişesinde sızıntı var ise kesin olarak söylüyorum sahtedir. sızıntının olmaması ise maalesef sahte olmadığını göstermez.

  * hiçbir duty free ürününde, tarım ve köyişleri bakanlığı'nın onayını içeren muhteviyat kısmı bulunmaz. eğer bu şişenin alt arka veya yan kısmında var ve hala tekelciniz bunun export olduğunu iddia ediyorsa, ondan bir daha kibrit bile almayın. gerçi bu etiketin sökülmesi zor değil, bazı sahteciler bunu sökebildiği gibi, bazıları ise bunun kapak kısmı üstüne sahte tekel bandrolü takarak malı orjinal diye piyasaya sürebiliyorlar.

  * smirnoff'un türkiye dağıtımcıları ile diageo arasındaki sorunlar nedeniyle, bu aralar piyasada smirnoff ürünü görmek zordur. zaten duty free ürünü satan herhangi bir tekelciye gidin, elinde 10 şişe absolut varsa, numunelik 1-2 şişe smirnoff vardır. onları da satmaya yanaşmayacak, absolut'u vermeye çalışacaktır.

  sahtecilikle mücadelede bilinçli tüketicinin yapabileceği ilk adım, kağıtçıların 2-3 liraya sahtecilere sattığı boş şişelerin ellerine geçmemesi için, alınan içki sonrası boşalan şişeyi kırmak ve kırıklarını da atık cam depolayan çöp kutularına atmaktır. böylelikle, şişe bulmaya çalışan kağıtçı garibanın da elleri konteyner içinde kesilmez, zaten hiçbir kağıtçı da atık cam depolayan çöp kutusunun içindeki ürünlerin kırık olduğunu bildiğinden buralara yanaşmaz.

  yazının başında belirttiğim üzere, yapılabilecek diğer bir önlem ise güvenilir kanallardan alışveriş yapmak olacaktır. illa duty free ürün istiyorsanız ya yurtdışında gidip geldiğinizde kendiniz satın alın veya giden bir arkadaşınızdan tedarik etmeye çalışın. tekelci bu konuda kesinlikle güvenilir kişi değildir, benim 10 senedir alışveriş ettiğim, artık ne kadar alışveriş ediyorsam, yılbaşında bana 1 şişe absolut hediye eden tekelcimin, hediyesi sahte mal çıktı. küçük esnafa bu konularda güvenmek zor gerçekten.

  büyük marketlerin indirimlerinin takip edilmesi çok faydalı olacaktır. daha bu yaz, büyük bir perakende ve toptancı zinciri bardak hediyeli stoli'yi 30 liradan satıyordu ki, benzer indirimleri dönemsel olarak absolut gibi ürünlerde de yakalamak mümkündür.

  pernod ricard gibi absolut'un dünya çapında dağıtımını yapan dev firmalar bu durumu göremiyorlar mı? bilmiyorum da bu sahte içkiler yüzünden absolut birçok müşterisini kaybediyor, kaldı ki jack daniel's ile j&b de piyasada en çok sahtesi üretilen içki ürünleri sınıfında. bu ürünlerin duty free olanlarına dikkat edin.

  bu işin esas sorumlusu olanlar ise bellidir. maliye bakanlığı daha fazla kaynak toplayabilmek için, sigara ve içki ürünlerinde vergileri artırdığı sürece değil absolut'un, chivas regal ürünlerinin bile sahteleri çıkar yakında, demedi demeyin. eğer vergiler düşük olsa kimse 3-5 lira fazla kazanmak için ne sahte mal satar, ne de kimse sahte mal üretmeye çalışıp, bu kadar riski alır. şimdilik kör olanlar, zehirlenenler, ölenler yok ama, bu sahte içki üretenler bir gün oranı tutturamadığında mevzu 2003-2004'teki sahte rakı vakalarının kat kat üstünde olacak. kolay değil bir seferinde 200 şişe sahte absolut alabilen tekelciler var istanbul'da. dikkatli olmakta fayda var gerçekten.
63 entry daha