şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
  • bazı kaynaklarda hacı bektaş veli'nin de bu isyana katıldığı, (baba ilyas'ın müriti olduğu) hatta kardeşi mentaş'ın da bu isyanda öldüğü yazılır.

    konuyla ilgili bugüne kadar rastladığım en güzel ve doyurucu kaynak dergah yayınlarından çıkan ahmet yaşar ocak'ın babailer isyanı / aleviliğin tarihsel altyapısı kitabıdır. kitap aynı zamanda bir tez çalışmasının ürünü olduğu için hem bilimsel verilere dayanmaktadır hem de bir çok kaynağı referans göstermektedir.

    illüstrasyon

    bir zamanlar vikipedi'de şöyle yazardı;

    1236 yılında selçuklu sultanı gıyasettin keyhusrev’e başkaldıran anadolu alevileri, sultanın üstlerine gönderdiği 1. orduyu malatya’da, 2. orduyu da tokat’ta bozguna uğratırlar ve sultanın başkenti konya’nın üzerine yürürler. alevi ordusu, bugünkü malya ormanı'na gelir ve konaklarlar. sultanın askerleri, malya ormanı'nı gece ateşe verirler. ormanın derinliklerine konaklamış 67 bin anadolu yiğidinin büyük bölümü o gece çam ağaçlarıyla birlikte kavrulur, yanarlar. bu kıyımdan sonra malya ovası yüz yıllardır üstünde ağaç bitirmez olur, yanan, kül olan askerlerin ardından. ağısını, acısını seyfe gölündeki flamingo kuşlarının, mavi boyunlu turnaların kanatlarına, yüreğine sağar bir süre, sonraki yıllarda da buğday tanelerinin aklığını kucaklar, acısını küllemeye çalışır yüz yıllarca. kıyımdan sonra sarı saltuk ata, bir süre bu topraklar üzerinde kalır hünkar hacı bektaş-ı veli ile. sonra tüm kıyıcıların ürküsü, korkusu olur saltuk ata.. anadoludaki selçuklu saltuklu büyükleri, aile ve soy büyükleri saydıkları sarı saltuk’un malya yenilgisinde, alevi ordusunun başında olduğuna inanırlar. onu sümerlerin, sakaların, hititlerin, urartuların, medlerin, firiklerin bir gönül ustası, uzantısı sayarlar. bu nedenle de bu toprakları dünya kültür dünyasının beşiği sayarlar.
12 entry daha