şükela:  tümü | bugün soru sor
8 entry daha
 • morluk ve ödem tedavisinde faydalı olduğunu gösterir yeterli klinik araştırma olmayan bir topikal preparattır.
  ilacın üreticisine ait morluk ve ödemi tedavi ettiği iddiasını destekleyecek yeterli klinik çalışma bulunmuyor. . elde olan kısıtlı çalışma ise lazer uygulaması sonucu oluşan kılcal damar zedelenmelerinde hiç bir fayda tespit edilemediğini söylüyor.

  yüzlerce başka ticari ürün gibi bunda da elde hiç bir bilimsel veri yokken "morluk ve ödeme iyi gelir demek" sadece ticari pazarlama tekniği olarak açıklanabilir. sonuç olarak yapılan kısıtlı sayıda deney arnica'nın morluk gidericilik açısından placebo ile farklı sonuçlar vermediğini göstermiştir. belki bir kısım analjezik-antienflamatuar etkisi bulunabilir. uzun lafın kısası bir başka şehir efsanesidir.

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12174058

  edit by -merena- bu bahsedilen etkinlikler ilacın üreticisine ait değil, fitoterapide kabul görmüş etkinlikler. veri açısından çalışmaların nasıl yapıldığı da önemli. bir ilaçta da eğer dozunu ve uygulama sıklığını doğru ayarlayamazsanız etkinliği kanıtlanmış bir maddeden bile sonuç alamayabilirsiniz. bu yüzden tek bir çalışmaya dayanarak ilacın işe yaramaz olduğunu iddia etmek bilimsel yaklaşım açısından doğru değil. çünkü bu çalışmada da uygulama sıklığını/dozunu/formulasyonu doğru ayarlayamamış olabilirler. ha kremin firmasıyla, farmasötik formuyla probleminiz varsa tamam, ama arnica montana morluğa, ödeme iyi gelmez derseniz 'commission e' ile ters düşmüş olursunuz. ayrıca aşağıda sizin linkini verdiğiniz çalışmanın aksini iddia eden bir çalışma mevcut. bunlar da arnica işe yarar diyorlar... herkesin her dediğine inanmadan araştırmak lazım diye düşünüyorum.

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20412090
  http://cms.herbalgram.org/…dicine/arnicaflower.html

  andrew'un cevabı -> merena: bakın siz olayın özüne hiç yaklaşmamaya özen göstermekte ısrar ediyorsunuz. ben tek bir çalışmaya dayanarak ilacın işe yaramaz olduğunu iddia etmiyorum. ilacın işe yaradığı iddiasının henüz kanıta muhtaç olduğu aksi halde tüm bu iddiaların sorunlarına çare arayan insanları yolmak adına ticari yaklaşımlardan ibaret olduğunu söyluyorum.
25 entry daha