şükela:  tümü | bugün
75 entry daha
  • yapımına 1882 yılında, gaudi tarafından başlanan, gaudi'nin tamamını göremeden göçüp gittiği, hala da bitmemiş, barselona'nın hıristiyan kültürüne hediyesi niteliğindeki devasa tapınak. gotik ve barok özelliklerini modernizmle harmanlayan gaudi'nin asitmetrik, hiperbolik şekillerle oluşturduğu tasarımlarından oluşuyor bina. binanın çatısına doğru dallanarak yükselen sütunlar, camların ve vitrayların en doğru ışığı verecek şekilde tasarlanışı, vitraylardan yansıyan rengarenk ışıkların sütunlara vuruşu gerçekten etkileyici. üstüne çok güzel bir akustiğe sahip. binanın içini dolaşırken fondan yükselen mozart'ın lacrimosa'sı, binayı dolaşan diğer insanları unutup, gaudi'yi, hayatını bu başyapıta adayışını, trenin altında can verdiği ani ölümünü düşünmeye sevkediyor.

    bu mabed, incil'de yer alan hikayelerin görsel bir tasviri. adı da bu nedenle kutsal aile. isa'nın doğuşu, tutku ve şan olmak üzere üç cephede toplanıyor bu hikayeler. her cephenin de, umut, inanç ve sevgi olmak üzere üçer tane portali var. isa'nın doğuşu cephesi, gaudi tarafından bitirilmiş. bu cephede, isa'nın doğuşuyla ilgili hikayelere ek olarak yaşam ağacı ve kozmosun sürekliliğini tasvir eden biri deniz biri kara olmak üzere iki tane kaplumbağa figürü bulunuyor. şan cephesi, yaşam ve ölümü anlatıyor ancak hala tamamlanmamış. isa'nın çarmıha gerilişini tasvir eden tutku cephesi de neredeyse bitmek üzere.

    gaudi, ölümüne kadar tasarımlarını sürekli değiştirmiş, bu nedenle öldükten sonra çok az tasarım bırakmış geriye. bu tasarımların birçoğu da ispanya iç savaşı sırasında yokolmuş. ondan sonra yapılan pek çok eklemenin tasarlanması epey zaman almış ve gaudi'nin tarzına uygun olup olmadığı konusunda da epey eleştiri almış.

    kusursuzluğu aramaya devam eden bu tapınağın, bitmesi ne kadar zaman alır bilinmez. rivayete göre en geç 2026 yılında yani gaudi'nin ölümünün 100. yıldönümünde tamamlanması bekleniyor. bir insana verilebilecek en iyi ölüm günü hediyesi olsa gerek.
144 entry daha