şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • caz tarihinin kilometre taşlarından, içerdiği on iki parçanın tümünün standartlaştığı [yine tarihin en vurucu albümlerinin*** çıktığı o müthiş yılda piyasaya sürülmüş] 1959 columbia records çıkışlı charles mingus albümü. sadece yedi kişiyle adeta big bandlere bedel enfes cazın ta kendisi olarak bu güzide albümde mingus'a altoda john handy, tenor saksofonda kadim dostlarından booker ervin ve -the clown'dan tanıdık gelecek- shafi hadi eşlik etmekte. hard bop döneminin en azından mingus için favori piyanisti horace parlan, "mingus'ın tromboncusu" olarak anılan jimmy knepper ve ömrünün sonuna kadar mingus'a eşlik eden davulcu dannie richmond ise adeta üzerinde mingus'ın yürüdüğü uçan halıyı örüyorlar.

    usta müzisyenin maddi sıkıntılardan ötürü pezevenklik yaptığı günlere yaptığı göndermeden isim alan mingus ah um, aslında çok başarılı bir düzen eleştirisi. arkansas valisi orval faubus'a karşı beyaz öğrencilerin sınıflarına alınmayan afroamerikan gençlerin yanında duran büyük usta; aynı zamanda yanlarında çaldığı lester young* ve duke ellington* da onurlandırıyor. sue* için yazdığı ve albüme sonradan eklenen, kadınıma çalmayı çok arzuladığım girl of my dreams ise final için ideal parça olmuş.

    az bilinen detaylardan biri de pedal point blues'da horace parlan'ın yanında -aynı piyanoda- mingus'ın da çalmasıdır. öte yandan meşhur theme from lester young* ya da bilinen adıyla goodbye pork pie hat'in ilk kez çalındığı kayıt da bu albümdür. bir de boogie stop shuffle var, sayısız jenerikte duymaya alıştığımız; new york metrolarının adeta jingle'ı haline gelmiş tatlı-boppish standart. 50. yıl anısına tekrar basıldı bu güzide kayıt, mümkünse lp'den dinlemenizi öneririm.

    [1959'a, cazın ikinci devrimine ithafen.]
4 entry daha
hesabın var mı? giriş yap