şükela:  tümü | bugün
31 entry daha
 • "düşmanından intikam almak istiyorsan onun gibi davranma."

  *

  "bana dürüst davranmak istediğini söyleyen kişi ne kadar da ikiyüzlü!
  ne yaptığını sanıyorsun, böyle demene gerek var mı? gerçek kendiliğinden ortaya çıkacak. gerçek, senin yüzünde yazmalı, sesinden anlaşılmalı, gözlerinde parlamalı. bu aynı sevilen bir insanın seven kişinin yüzünden her şeyi anlayıvermesine benzer. basit ve dürüst insan böyle davranmalıdır. onun yanına yaklaştığında hemen niyetini anlamalısın. ancak basit görünmek bir kılıç gibidir. kurdun kuzuya dost görünmesinden daha tehlikeli bir şey yoktur. bundan kaçmaya çalış. iyi bir insanın özellikleri gözlerinden anlaşılır, sen de bunu kolayca anlayabilirsin."

  *

  "birbirlerini küçümsüyorlar ama yine de birbirlerini övüyorlar, birbirlerinden üstün olmaya çalışıyorlar ama yine de birbirlerinin önünde saygıyla eğiliyorlar."

  *

  "...kader, nedenlerin toplamından meydana gelir."

  *

  "kaderinde ve hayatında var olan şeyleri sevmelisin. sana daha uygun bir şey yok."

  *

  "... öfke ve üzüntü bize, bizi öfkelendiren ve üzen şeyden daha çok zarar verir."

  *

  "... kibirsiz olduğunu söyleyerek övünenler en kibirlilerdir."

  *

  - "tanrıları gördün mü ki onlara böyle tapıyorsun?" diye soran olursa onlara şöyle cevap ver: "onları görebiliriz. ruhumuzu da hiç görmedik ama ona inanıyoruz. tanrılar için de aynı şey geçerli. onların güçleri hakkındaki tecrübelerim sonucunda bunu söylüyorum, bu nedenle de onlara saygı gösteriyorum."

  *
  "... her şey zorunluluktan kaynaklanır ve benim de bir parçasını oluşturduğum bütünün* yararına gerçekleşir."

  marcus aurelius*
120 entry daha