şükela:  tümü | bugün soru sor
33 entry daha
  • konu hakkında, nobel ödüllü julian schwinger'ın quantum mechanics symbolism of atomic measurements isimli güzide bir kitabı vardır.

    kuantum mekaniğini hakkıyla öğrenmek isteyen her insanın, söz konusu kitabın girişinde (prologue) yer alan, schwinger'ın kuantum mekaniği hakkında olan konuşmasını okuması gerekmektedir. yanlış hatırlamıyorsam, schwinger bu konuşmayı sadece fizik öğrencileri için değil, genel olarak kuantumun ne olduğunu anlamaya çalışan herkes için yapmıştır. bu durumda tavsiyem sadece fizik öğrencileri için değil, kuantum mekaniği hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes için geçerlidir.

    sağdan soldan bişeyler duyup zaten karmaşık olan konu hakkında kafanızı iyice karıştırmaktansa, bahsettiğim yazıyı okumanız sizin için çok faydalı olacaktır.

    not 1: özellikle yok efendim kuantum benlikmiş, kuantum ve düşünce gücüymüş, bu tarz saçma şeylere meyli olanlar için doğru bilgi edinmeleri ve yanlış yönlenmemeleri için yazıyı okumalarını tavsiye ederim. lütfen ama lütfen ota boka kuantum demeyin lan.

    not 2: emin olmamakla beraber, kitabın türkçesinin olduğunu sanmıyorum*. çevirip buraya yazabileceğim kadar da kısa bir yazı değil. bu kötü bir durum. malesef.
49 entry daha