şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
 • manga türleri içinde okurken en çok keyif verenlerden biridir. yaoi animeler tartışılabilir belki, ancak ben shoujo bir mangadansa yaoi'yi her zaman yeğlemişimdir.
  hentai ile alakası yoktur öncelikle, gay pornosu hiç değildir. yaoi türü, shounen ai türünün bir tık üstü gibi görülse de (yani daha çok cinsellik içereni) bu türde de aman aman bir cinsellik yoktur. sadece shounen ai'de liseli sevimli erkeklerin birbirlerine açılamaları gibi masum konular işlenip bir yandan cinsellikten alabildiğine uzak durulurken, yaoi'de karakterler genelde yetişkindir ve daha derindir.
  tabi ki salt cinselliğe yoğunlaşan yaoiler yok değildir, hatta kıllı, bıyıklı, iri kıyım amcaların olduğu garip alt türleri de vardır. ancak güzeli bulunduğunda başucu manganız olabilir.

  benim en beğendiğim yaoi manga daha doğrusu manhwa "totally captivated". ilk okumamın üzerinden 1 yıldan uzun zaman geçti, ancak hala arada sırada açıp okurken bulurum kendimi. kesinlikle çok başarılı ve isminin hakkını veren bir manhwadır.
  yaoi animeler içinde ise bugüne kadar beğenmeyen kimseye rastlamadığım junjou romantica çok başarılıdır ve nacizane tavsiyemdir.

  bunun dışında "boys love" etkisini sadece anime-manga aleminde göstermez. uzak doğuda iki erkek arasındaki aşka karşı yoğun bir ilgi vardır. bu konuda çekilen pek çok filmin yanı sıra, asyalı müzik grupları bile bunu zaman zaman malzeme olarak kullanır. pek çok müzik grubunda birbirine yakıştırılan elemanlar vardır, hatta bunlar konserlerde dudağa bir buse kondurarak fan service'in alasını yaparlar. performans esnasında iki erkeğin birbirine yaklaşması ile genç kızların çığlıklardan, nosebleedlere koşması bir olur. bu yolla fanlar arasında efsaneleşen çiftler de vardır, jpop grubu kat-tun'dan akame(akanishi-kame), kpop grubu super junior'dan ise eunhae(eunhyuk-donghae) bunlara örnektir.

  dizilerde de yavaş yavaş gay karakterlerde artış gözlenmektedir. kısacası uzak doğuda yaoi tahmin edildiğinden daha yaygındır ve daha çeşitli alanlarda kendini gösterir. kdrama'larda bile son yıllarda gay karakterler iyiden iyiye artmaktadır. genelde bu karakterler bayan karakterlerden daha çok ilgi görmektedir. örneğin sungkyunkwan scandal dizisinde geol oh ve yeorim karakterleri arasında oldukça light işlenmiş de olsa böyle bir durum vardır. hatta tutucu görülen kore'de bu ikili en iyi çift ödülü bile almıştır, üstelik en çok izlenen kanallardan birinin drama ödüllerinde.

  son olarak, bu türe ayılıp bayılan hatunlara ise fujoshi denir ki ayrı bir sosyal vakadır, hatta ana karakteri bir fujoshi olan anime ve mangalar bile peydah olmuştur, bunlardan light novel türündeki fujoshi kanojo tavsiye edilesidir.
23 entry daha

hesabın var mı? giriş yap