şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • 1324 yılında hacı olmuştur. hacca yanında binlerce insanla gitmekle kalmamış, anlaşıldığı üzere servetini de yanında taşımıştır. tarihte gelmiş geçmiş en zengin şahsiyetler arasında gösterilmektedir...

  wikipedia'ya göre bu elemanın dikkat çekici olayları:
  -toplam servetinin bugünkü değerlerle 400 milyar usd olduğu ifade edilmektedir.
  http://www.nydailynews.com/…story-article-1.1186261

  -60.000 kişilik bir ekip (!) ile seyahat etmiştir. ayrıca 12.000 köle varmış ve her biri 4 pound ağırlığında altın külçe taşırmış.
  -80 adet deve üzerinde 50 ila 300 pound arası altın tozu taşınmaktadır.
  -her cuma bir adet camii inşaatı yaptırırmış (o günlerde 1 haftada 1 cami yapılıyor olabilirdi belki)
  -hacca giderken geçtiği yerleri ihya eden bu zat, herkese gani gani altın dağıtmasından ve alışverişlerini bolca altın vererek yapmasından mütevellit, bölgedeki (özellikle kahire, medine ve mekke'den bansediliyor) altının değerinin devalüasyonuna sebebiyet vererek ekonomileri çöküntüye uğratmıştır. altının değerinin 10 yıllık bir süreçte düşük gerçekleştiği ifade edilmektedir.
  -ayrıca malların fiyatlarında da enflasyona neden olmuştur bu arkadaş. zira yerel halkın her yerinden altın fışkırmaya başlamış ve talep artmıştır.
  -mansa bunun üzerine altının değerini normale döndürebilmek adına, kahiredeki tefecilerden (yüksek faizle) taşıyabildiği kadar altın almıştır (kredi şeklinde).
  bu olaya "akdeniz bölgesinde tarih boyunca bir kişinin tek başına altın fiyatını belirleyebildiği tek olay" denmektedir.

  -bir diğer yoruma göre de: yanında taşıdığı altın tüm serveti olmayıp, taşıdığı altın bittiğinden kredi almak zorunda kalmıştır...
19 entry daha