şükela:  tümü | bugün
68 entry daha
  • toparlayalım.

    1961 yılında adana'da doğuyor. 1978 yılında ptt'deki memuriyetinden istifa edip ankara'da feyman gece kulübü'nde çalışmaya başlıyor. bu ileride yaşamını bir restoranda noktalamasına neden olacak olayların da başlangıcı sayılabilir. manyaksanız olayların başlangıcını bing bang'e kadar taşıyabilirisiniz de. sıfır noktası en azından şimdilik orası.

    dünya gaz ve toz bulutundan hallice olduktan uzun süre sonra, bergen adana, izmir, mersin gibi illerde pavyonlarda çalışmaya devam ediyor. memuriyetten istifa edip pavyonlarda çalışmaya başlamak enfes bir seçim ama doğduğu yer olan adana'da bir gece kulübünde çalışırken gerçekleşen bir polis baskını sırasında tanıştığı halis serbest hikayeye dahil olduğunda işler değişiyor. halis ilerde hem ölümünün sebebi olacak, hem de izmir'de bir pavyonda yüzüne attığı kezzapla onu tüm türkiye'nin tanımasını sağlayacak. bergen artık arabeskin kraliçesi "acıların kadını bergen". kısacık yaşamına 1 film ve 11 albüm sığdırıyor. (tabii bunda etken yaptığı müziğin arabesk olması aynı zamanda.)

    tüm bunlar olurken, bergen bunları yaşarken, halis serbest, hastalıklı aşkına söz geçiremeyeceği halde serbest kalıyor. adam komple serbest. uzun süren tehditlerinin ardından 15 ağustos 1989'da, yaşamın sıcaktan durduğu bir gecede kayseri'deki bir program sonrası bergen'i kaçırıyor ve mersin'e doğru giderken toros dağlarında yol kenarındaki bir restoranda bergen'in 28 yıllık hayatına son veriyor. alın size ibretlik hikaye.

    bergen hakkında can dündar'dan bir belgesel bekliyorum ben ama o daha çok atatürk gibi hırs küpü ve "seçkin" insanların hayatını anlatmaktan hoşlanıyor. onun da o elitist tavrına sokayım tabii bu arada.
231 entry daha