şükela:  tümü | bugün
182 entry daha
 • o zaman bilenler bilmeyenlere anlatsın:

  - evvela öğrenim kredisi borçları ve gecikme faizleri, torba yasa kapsamında yeniden yapılandırılabilir borçlardan biri; hatta inanmayacaksınız ama en popüleri. sizin gibi milyonlar var. bu konuda içiniz bir rahat olsun.

  - kyk'nın, son zamanlarda kişilerin evlerine, 7 gün içinde borcun tamamı ödenmediği takdirde haciz ve hapis yolunun açık olduğunu beyan ettiği tebligatlar yollaması ise, işin gerçeği, bir an evvel kıçınızı kaldırın diye.

  ödeme emrini aldınız, şimdi ne yapmalısınız?

  - ödeme emrinin en üst kısmında, tebligatın nereden yapıldığı yazıyor. çoğunuzunkinin yeditepe veraset ve harçlar vergi dairesi olduğunu tahmin ediyorum ama siz gene de bir bakın.

  - kimliğiniz ve tebligatla beraber, adı geçen vergi dairesine gidiyorsunuz; ki yeditepe de dahil olmak üzere bunların bir çoğu cevizlibağ'daki yeşil plaza'da bulunuyor.

  - vergi dairesinde borç taksitlendireceğinizi söylüyorsunuz ve size doldurmanız üzere bir dilekçe veriliyor. bu dilekçede, peşin yahut pek çok taksitli ödeme seçeneğinden artık durumunuza göre bir tane işaretliyor; ve altındaki "borçlar" kısmına, tebligatta yazan borçların kodlarını yazıyorsunuz. 2 tane kod olmalı; biri ana para, biri de faiz borcu için.

  - evrağı tebligatla beraber teslim ediyorsunuz, ve 15 gün sonra tekrardan gidip ödeme planınızı alıyorsunuz.

  hepsi bu. ilave notlarım:

  - anapara borcunuz baki; mevcut gecikme faiziniz ise nerden baksanız %75 gibi bir oranda silinecek.

  - taksitli ödemeyi seçmeniz durumunda, ödemeleri 2 ayda bir yapacaksınız. yani 18 taksitli ödemeyi 36 aylık bir vadede ödeyeceksiniz.

  - kurumlar vergisi ve bu tarz kurumsal borçların aksine, öğrenim kredisinin yeniden yapılandırılması, taksit gününü 2 kere geciktirince yasadan yararlanamama durumundan muaf. geciktirin diye söylemiyorum; bilin diye söylüyorum.

  kolaylıklar.
1482 entry daha