şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • trans sibirya demiryolu uzunluğu san petersburg'dan, vladivostok'a kadar 10bin kilometreye yakındır. inşaası 14 yıl sürmüş, toplam maliyeti 1 milyardan fazla altın rubleye ulaşmıştır.
  19. yy'ın ikinci yarısından sonra bütün dünyada demiryolları büyük bir ateşle yayılıyordu. trans sibirya devrin dünya ölçeğinde hepsinden daha büyüktü. çarlık rusyası için trans sibirya demiryolunun yapılması çok önemliydi. soğuk sibirya diyarındaki yeraltı ve yerüstü zenginlikleri alabildiğine bakir ve ulaşılmazdı. öte yandan bu geniş toprakların, korunması için hızlı müdahale ve sevkiyat ihtiyacı, sanayi devrimi geçirmekte olan dünya düzeninde mühim bir ihtiyaçtı.
  1886. yılında rusya çarı iii. aleksandr'ın emriyle çalışmalar yoğunlaşmaya başlar. alınan kararla inşaatın yolun iki başından -çelyabinsk ve vladivostok- aynı anda başlaması uygun görülür.
  o günlerdeki bir ingiliz gezginin şu sözleri rusya'nın geleceği için manidardır "bu yol büyük bir ticaret yolu olması yanında, rusya'nın elinde siyasi bir alete dönüşecektir. sibirya hiçte avrupada düşünüldüğü gibi bereketsiz bir arazi değil, aksine zengin bir diyardır. buranın gelişmesi bir zaman sonra yeni ekonomik devrin başlaması ile sonuçlanabilir. sibirya demiryolu sayesinde rusya kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve ne çanakkale'ye nede suveyş'e ihtiyaç duyacaktır."
  1891 yılında başlayan inşaat, genellikle yerleşimin az olduğu, orman arazileri, büyük akarsular, bataklıklar, sürekli donmuş topraklar üzerinden geçiyordu. baykal gölü kıyılarında ise kayalık arazi patlatılmalı, köprüler, tüneller yapılmalıydı. inşaatın büyük kısmının kazma, kürek, balta, el arabası ile yapıldığı düşünüldüğünde bu muazzam işgücü ve maliyet demekti. şaşırtıcı değil ki işin başında hesaplanan 350bin altın ruble maliyet, iş sonunda 1 milyara kadar fırlamıştı.
  1891 yılında 9600 olan işçi sayısı, işlerin hızlandığı 1895-1896 yıllarında 90bin'lere ulaşmış işin sonlarına doğru 1904. yılda ise 5400'lere gerilemişti.
  işlerin en hızlı zamanında senede 600km yol yapılıyordu ki bu o zamana kadar ulaşılan en yüksek inşaat hızıydı.
36 entry daha