şükela:  tümü | bugün
27 entry daha
 • baslayacak arkadaslara 3-5 tavsiye vereyim.

  ilk 1-2 ay:

  - antreman öncesi 15-20 dk ısınma haraketleri yapılır. bu ısınma hareketleri düz kosu, kosarken birden yat şınava, kalk geri geri koş, yat 50 mekik çek, kalk yan koş vs. şeklinde grup halinde yapılan hocanın değimiyle kültür fizik hareketleridir. geride kalanların poposu hoca tarafından tatlı sert (ibne deilim lafın gelisi) tekmelere maruz kalır.

  - isınma bittikten sonra muhtemelen ilk bir - iki ay kolunuzu bacagınızı kaldıracak haliniz kalmaz, dolayısıyla teknik vuruş antremanları verimsiz gecer.

  - benim gibi iki yıldır body building yapan birinin bile ertesi gün kolunu bacağını kaldıracak hali kalmaz.

  - vucudunuzun bir çok bölgesi çürür.

  - insanlar kilosuna göre eşleştirilerek hocanın gösterdiği tekme yumruk hareketleri sırayla karşılıklı uygulanır. yeni oldugunuz icin karşıdakinin vurusları can yakar, sakın ola sizden daha eski bir sporcuya sinirlenip daha sert vurmaya kalkmayın lakin o da sert vurmaya baslar bosu bosuna kendinizi skersiniz. (tecrübeyle sabittir)

  - ilk ögretilen vuruş tekniği "sag - sol yumruk, tekme" dir.

  - 1-2 ay kick box a gittim diye götünüz kalkmasın, yolda insanlara artislik yapmayın en azından kiloca fazla olanlara, fena sopa yersiniz ( denendi dogrulandı ! )

  3. - 4. aylar:

  - ringe çıkarsınız, ufak çaplı hazırlık maçları yaptırılır size. ilk farkedeceginiz şey rakibi tutturamamaktır. her boşa giden yumruktan sonra ya yumruk yersiniz yada yorulursunuz. böylece sizi neden at gibi kosturduklarına anlam vermeye başlarsınız.

  - herşeyin hız - zamanlamaya bağlı oldugunu yediginiz yumruklar ufaktan ögretmeye başlar size.

  - kondisyonunuzun artmasıyla halı sahada harikalar yaratmaya başlarsınız.

  - gardınıza gelen yumrukların- tekmelerin bile nasıl can yaktığını anlayıp hayal kırıklığına ugrarsınız.

  - kahverengi kuşak icin hocaya 25 tl verirsiniz gider size alır. siyah kuşak için sizi bir spor salonunda toplayıp sıraya dizerler. yetkililer rastgele birini seçip sorular sorarlar. ( boks federasyonu başkanı kim ? gibi) size soru da sorulmayabilir şanslıysanız. siyah kuşak bu şekilde alınır.

  - siyah kuşak provasını hocanız tüm salona yaptırırken sizi gösterip, " türkiye boks federasyonu başkanı kimdir ? " dediğinde " kamil sönmez "(edit: mekanı cennet olsun) diye espri yapmayın. herkes güler ama hoca öyle bir agzınıza sıcar ki yerin dibine gecersiniz. (tecrübe ! )

  başarılar dilerim çekirgeler..

  (bkz: go get him champ)
188 entry daha