şükela:  tümü | bugün
103 entry daha
 • yanılmıyorsam sosyolog bu adam. dolayısıyla retorik ve tartışma adabı hakkında da bir birikimi olsa gerek diye düşünüyorum. ama sanırım bunu belli etmemeye özen gösteriyor.

  az önce televizyonda, erdoğan'ın avrupa konseyi'nde seçim barajı hakkında sorulan soruya ("demokrasiye saygılıysanız neden seçim barajını indirmeye dair seçim vaadinizi yerine getirmediniz?") verdiği cevap üzerine yorum yapılması istendi kendisinden. erdoğan'ın cevabının özeti için (bkz: #23023447).

  erdoğan'ın soruya cevap vermediği, safsatalara başvurduğu çok bariz bir şekilde ortada. "şiir okuduğum için hapse girdim" diye başlıyor, "merkezde siyaset yapıyoruz" diye devam ediyor, sarkozy'nin romanlar konusundaki hatalarına parmak basıyor, "avrupa'da %7-8'lik barajlar var" diye resmen yalan söylüyor (işin aslı için bkz - görüldüğü üzere %7'lik baraja sahip tek bir ülke var avrupa'da, o da 'en ileri demokrasinin yıldızı' rusya), "yüzde 10 barajı demokrasi ile alakalı değildir" gibi insanın ağzını açık bırakacak bir zırvayı da araya sıkıştırmayı ihmal etmiyor.

  taha akyol'un bu sözler üzerine getirdiği yorum: "başbakan yukarıdan bakarak, bana göre çok doğru bir tavırla, fransa'nın insan hakları ihlallerine parmak basarak, 'bizi eleştirenler kendilerine baksınlar' dedi, sarkozy'ye çok iyi bir taş attı. bunu isabetle karşılıyorum. ayrıca avrupa'daki %7'lik, %8'lik barajları da işaret etti."

  yani akyol hem tu quoque safsatasını onayarak (ki, safsatanın temeli bile yok, zira soruyu soran kişi, sarkozy ile pek bir alakası olmayan solcu bir parlamenter - ayrıca, avrupa konseyi'ndesin lan. rusya, ermenistan, ukrayna gibi ülkeler de üye. illa ki bir insan hakları ihlali bulursun), hem de başbakanının bariz yalanı tekrarlayarak, dünya tersinde dönse de çok değerli başbabakanı zinhar eleştirmeyeceğini kamuoyu karşısında birkez daha teyit etmiş oldu.

  gerçekten anlamıyorum: eleştirilmek için daha ne diyebilir ki başbakan?
289 entry daha