şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • adndde 2.level wizard buyusu (illusion-phantasm)

  2. level büyüler arasında* sık kullanılan bir ilüzyon örneğidir. casterın, büyünün yapılışı esnasında dokunduğu 1 karakter yada yaratığın görünmez olmasını sağlar. bu görünmezlik etkisi sadece normal görüş için değil, infravision için de geçerlidir(yerde bırakacağı ısı izleri takip edilebilir ancak bedeni fark edilmez).

  invisibility etkisi altındaki bir kişinin üzerindeki eşyalar da görünmez olur. eğer büyünün etkisi altında iken bir eşyayı düşürür yada bırakırsa obje görünmezliğini yitirir. aynı şekilde alıp giysisinin içine koyacağı bir eşya da karakter ile birlikte görünmez olur.

  büyü ile ilgili bir önemli not da ışık üzerinde etkisinin olmayışıdır. eğer karakter, üzerinde bir ışık kaynağı taşıyor ise; bu kaynak görülemez ancak ışık olağan parlaklığını kaybetmez ve görülebiilir.

  büyü kırılmadığı yada normal-büyülü** bir yol ile bozulmadığı takdirde 24 saat boyunca etki gösterir. büyünün etkisi altındaki karakter kapıları açabilir, yürüyebilir, konuşabilir, yemek yiyebilir, uyuyabilir, koşabilir.. yani normal eylemlerin tamamını yapabilir ancak saldırı amaçlı bir hareket yaptığında büyü bozulacaktır. prayer, chant gibi büyülerin saldırı büyüsü olmadığı ve invisibility etkisi altında iken yapılabileceği de akılda tutulmalıdır.

  büyü dispel magic ile ortadan kaldırılabilir. eğer üzerinde invisibility etkisi olan bir kişi true sign, detect invisibility gibi büyülerin etki alanındaysa, büyü işlevini yitirmez ancak kişi tespit etme büyüsünün süresi boyunca, karşıt büyü yapan casterın gözlerinden saklanamaz. yüksek zekalı yaratıkların(13 ve üstü) büyünün etkisindeki kişiyi tespit etme olasılıkları olduğu gibi(save vs spell), 10 yada daha yüksek levela sahip karakterler de (yada 10 hit dice ve üstü yaratıklar) başarılı bir saving throw(save vs spell) ile kişiyi tespit edebilir.

  casting timeı 2 olan bu büyü şekillendirilmek için hareketler ve büyülü sözler dışında materyal olarak bir parça kirpik ve akasya sakızı'na ihtiyaç duyar.
2 entry daha