şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • bu tür filmlerde, herhangi bir korku filminden aşağı kalır yanı olmayan yaratıklar, vampirler, karanlık güçler, kendi gerçekliği içinde muhakkak vardır. filmin korku unsuru bunlardır ve korkutuculuk bakımından -filmin kalitesine, makyaja, inandırıcılığa göre değişse de- bir eksikleri yoktur.
  bu türe komedi unsurunu katan, korkunun tüm ciddiyetine karşılık, filmin ana kahramanı ve çevresindekilerin verdiği tepkilerin komikliğidir. en çok korktukları anda bile, klasik bir korku filminin kahramanları gibi tepki vermezler. (bkz: daraağı mizahı) bu nedenle en korkunç sahne aslında fazlasıyla da güldürebilir. filmin sonunda kahramanlar zarar görmeden kurtulur, kötülükler yok olur.
  fright night ve the lost boys kült olmuş vampir komedisi örnekleridir. fakat fright night 2 çok fena değilse de lost boys devam filmleri aynı ölçüyü tutturamamıştır.
  karakterler, yan hikayeler, diyaloglar gibi yönleriyle iyi işlenmiş bir senaryosu olan the burbs de unutulmazlar arasındadır.
  görece daha yeni olan jennifer's body, korku-komedide kahramanlara zarar gelmeyeceği kuralını bozar.
  tim burton'ın sweeney todd'u da hafif dozda bu kategoride sayılabilir. fakat bu filmde komedi unsuru olan sahnelerle korku unsuru olan sahneler birbirinden bağımsızdır. bir sahne içinde iki duygu birden verilmemiştir, bir an gülerken ardından korkuyla irkilme gibi ani geçişler yoktur.
  elm sokağı serisi ise öldürürken güldüren esprili katil freddy krueger sayesinde korku-komedi örneği olabilir.
9 entry daha