şükela:  tümü | bugün
31 entry daha
  • tayfun abi, merhaba. gene ben. ağabey, az da olsa, röportajlarını, basın açıklamalarını okuyup feyz almaya çalışıyorum. bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu başkanımızın bizi, tüm toplumu ilgilendiren görüşlerini anlamaya çalışıyorum. abi röportajında şunu demişsin:

    "bazen sunumlarda falan görüntü indirirken ödüm patlıyor. düşünün bütün salon seyrediyor. kaç kişinin başına geldi bu. bir anda bir porno! durdurana kadar şoke olursunuz."

    abi biliyorum ki güzel ülkemizin internette ve tüm dünyada afadersiniz taşak unsuru olmasının sebebi bu, sunumlardaki problem değil. olamaz. çünkü abi, bu dediğinin çok kolay bir cevabı var. belirtmemişsin ama abi, muhtemelen google image ile arıyorsun görselleri. bu arada abi o görselleri direkt sunumda kullanmanız telif haklarına aykırı biliyorsunuz. aradığınız image’ı profesyonel image satan sitelerden satınalmanız gerekir. ötekisi çok ayıptır. neyse bunu zaten biliyorsunuzdur. ne diyorduk. hah, google image’dan görsel arattığınızda ki elbette arattığınız kelimenin de önemi var. mesela "bacak omza" kelimesini aratırsanız çok zevkli olan bacak omza pozisyonu yapmış bir çiftin görseline ulaşabilirsiniz. bu istemediğiniz bir sonuç değildir. çünkü zaten bacak omza ile ilgili görsellere ulaşmak istemişizdir. konu hemen dağılıyor. sadede gelelim. google ekranında iken ayarlara bastığınızda, güvenli arama filtresi başlığında 3 adet filtre seçme hakkınız var tayfun abi. size “yüksek düzeyli filtre” (hem müstehcen yazıları, hem de müstehcen görselleri çıkar) öneririm. bakın ağabey, sizin için ayarın nasıl yapıldığını burada gösteriyorum. böylece bahsettiğiniz ayıp materyalleri görmemiş olacaksınız. tabi yüksek filtreye rağmen "bacak omza" aratırsanız, birkaç görsel canınızı sıkabilir. o yüzden yaptığınız sunumun konusu da önemli.

    abi bilsen aslında. kullanması çok zevkli. ama yavaş yavaş oluyor tabi. birden tüm bu detaylara vakıf olmak kolay değil.
44 entry daha